آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سخن سردبیر / به بهانه فرا رسیدن روز هنر انقلاب اسلامی/ هنر در فریدونکنار یک شوخی است

به بهانه فرا رسیدن روز هنر انقلاب اسلامی/ هنر در فریدونکنار یک شوخی است

محمد قنبرنیا ؛جامعه شناس: ساختمان سیه روزی است و امروز همانند اقبال سرد و تاریکش در گوشه ای از قلب های دوستداران هنر در فریدونکنار خاک می خورد. این تمام داستان سینما پیوند فریدونکنار است.
فریدونکنار نه خانه جوان دارد نه سینما و نه حتی یک کتابخانه معمولی! این فقدان های فرهنگی_هنری نوک پیکان آسیب های اجتماعی را در آینده به سمت جوانان این شهر نشانه می روند و جالب آنکه تمامی نهادهای دولتی و حاکمیتی در این شهر از گرایش جوانان به اعتیاد و بزه کاری هشدار می دهند اما قدم هایشان برای مبارزه با این خطر همان اقدام های کلیشه ای کم اثر و خنثی است.
تا زمانی که این شهر کتابخانه و سینما نداشته باشد هم فرهنگ مردمان این دیار عقب می ماند و هم گرایش به بزه در جوانان رو به افزایش خواهد گذاشت زیرا امروزه یکی از بهترین راه های آموزش و تعالی به جوانان از مسیر هنر است ؛ هرچند به اعتقاد نگارنده نمی توان مدعی بود که هنر همیشه معصوم است اما اگر به خوبی مدیریت شود و از آن کارکرد های انقلابی کشاند بسیاری از مشکلات فرهنگی این شهر رفع خواهد شد.
در مورد سینما باید به این جمله اهتمام ورزید که ” سینما همانند یکی از زبانهای زنده دنیا است و ملتی که سینما ندارد مانند این است که یکی از زبانهای زنده دنیا را نمی داند ” بدیهی است این جمله از رهبر جامعه اسلامی حجت را بر مسولان تمام می کند و تقریبا مسلّم است که روزی سینما در این شهر دایر می شود و در قبال آن گروه های هنری پر و بال می گیرند و مقاومت ها در این زمینه بی فایده است اما خطر جدی در آن روز این است که اگر جوانان و مسولان انقلابی خود اهتمام به این امر نپردازند ؛ روزی سینما در فریدونکنار به دست کسانی افتتاح و اداره می شود که به جای اشاعه فرهنگ انقلابی طعمه های هالیوودی به خورد مردم این شهر می دهند،  به همین دلیل نگارنده عاجزانه و ملتمسانه از فرهنگیون انقلابی شهر تقاضا دارد تا زمان نگذشته است و هنر در این شهر تبدیل به یک شوخی مسخره نشده است دست بجنبانند و فکری برای راه اندازی نهادهای هنری شهر کنند.

«هنر، یاد بهشت است و نوحه انسان در فراق. هنر زبان غربت بنی آدم است در فرقت دارالقرار و از همین روی، همه با آن انس دارند چه در کلام جلوه کند، چه در لحن، و چه در نقش؛ … اُنسی دیرینه به قدمت جهان. هنر، زبان بی زبانی است و زبان هم زبانی»(مرتضی آوینی)

نکته نوشت:گرامیباد فرا رسیدن 20 فروردین سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

photo_2016-04-23_19-25-26

هفته نامه شماره شانزدهم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *