ویژه های خبری

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار از صدور و تمدید ۶۸ پروانه بهداشتی در این شهرستان خبر داد و گفت: ۶۴۰ مرحله بازرسی از واحدهای زیرپوشش واحد کنترل مواد غذایی شبکه انجام شد. به گزارش کناریها ...

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار از صدور و تمدید ۶۸ پروانه بهداشتی در این شهرستان خبر داد و گفت: ۶۴۰ مرحله بازرسی از واحدهای زیرپوشش واحد کنترل مواد غذایی شبکه انجام شد.

به گزارش کناریها به نقل از فارس محمد نصرتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار، اظهار کرد: واحد نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی مسؤولیت تأمین ایمنی مواد غذایی و بهداشتی است که به صورت صنعتی تولید می‌شوند و با ارائه خدمات و فعالیت‌هایی در راستای کنترل و نظارت بر تأمین ایمنی مواد غذایی و بهداشتی از مواد اولیه موجود در کارخانه تا محصول نهایی تولیدی تا سطح عمده فروشی‌ها اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه دو کار‌شناس کنترل مواد غذایی در ستاد شهرستان خدمت می‌کنند، افزود: در دو سال گذشته بیش از ۶۴۰ مرحله بازرسی از واحدهای زیرپوشش واحد کنترل مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار انجام شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار تعداد واحدهای عرضه‌کننده آرایشی و بهداشتی زیرپوشش این شبکه را ۲۴ مورد اعلام کرد و گفت: واحد نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دارای عملکردهای وسیع در حوزه‌های متفاوت است که نظارت بر تولید بهداشتی کارخانجات تولیدکننده مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی از مهم‌ترین این موارد محسوب می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: بازدید‌ها براساس درجه‌بندی واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بر مبنای چک لیست prps معمول و سوابق در صورت‌جلسات تیپ ثبت می‌شود تا پیگیری براساس سوابق انجام شود.

نصرتی بیان کرد: مواد غذایی، بهداشتی سطح عمده‌فروشی‌ها براساس آئین‌نامه‌های مربوطه کنترل می‌شوند و پرونده انضباطی برای واحدهای تولیدی تدوین و به‌روزرسانی اطلاعات برای مؤسسات زیرپوشش پایش می‌شود.

وی از بازدید و نمونه‌برداری از همه محصولات غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در فریدونکنار خبر داد و خاطرنشان کرد: در بازدید از مؤسسات تولیدی تشکیل پرونده ماده اولیه، شرایط بهداشتی مؤسسه، عدم وجود مواد افزودنی از ترکیبات تعریف نشده در پروانه ساخت، فعال بودن آزمایشگاه مؤسسه، حضور مسؤول فنی، عدم تولید محصول بدون اخذ پروانه ساخت، نمونه‌برداری از محصولات تولیدی برای انجام آزمایشات کنترل کیفی و بهداشتی، اقدام قانونی در موارد اعلام عدم انطباق در آزمایشگاه کنترل کیفی و بهداشتی و بررسی برچسب‌گذاری بررسی و کنترل می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار از نظارت و نمونه‌برداری از محموله‌های وارداتی مواد غذایی برای صدور مجوز ترخیص در بندر این شهرستان خبر داد و افزود: در حوزه کنترل و نظارت دقیق بر ورود همه محموله‌های مواد غذایی به‌ویژه گندم وارداتی به کشور و صدور مجوز بارگیری و ترخیص، نمونه‌برداری توسط کار‌شناسان این شبکه انجام می‌شود.

این مسؤول با بیان اینکه در مواردی که مهلت تعیین‌شده ترخیص کالا گذشته باشد، کار‌شناسان این شبکه با بازدید و نمونه‌برداری مجدد برای تمدید ترخیص اقدام می‌کنند، اظهار کرد: در موارد عدم انطباق آزمایش محموله، از اداره دامپزشکی برای تعیین قابلیت مصرف دامی استعلام گرفته می‌شود و در ‌‌نهایت اگر برای مصارف دامی نیز مورد استفاده نبوده، برای مصارف صنعتی استعلام گرفته می‌شود و درصورت قابلیت مصرف صنعتی یا دامی، محموله پلمب و به مرکز مربوطه ارسال می‌شود و در مواردی که محموله قابلیت مصرف در هیچ زمینه‌ای نداشته باشد، محموله با حضور دستگاه‌های مرتبط، معدوم می‌شود.

نصرتی با اشاره به اینکه شرایط بهداشتی انبارهای بندر(gsp) نیز به‌طور مستمر کنترل می‌شود، تحت نظارت بوده و صدور پروانه بهره‌برداری برای این انبار‌ها نیز در دست اقدام است، تصریح کرد: ۶۴ مورد نمونه‌برداری از گندم، شکر، نخود، ارزن و زنجبیل در بندر فریدونکنار انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: درباره امر نمونه‌برداری و نظارت بر محموله‌های وارداتی گندم در سال گذشته شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار جزء چهار شبکه بر‌تر در این زمینه بوده که از طرف رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و معاونت غذا و دارو تشویق شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار از صدور و تمدید پروانه‌های بهداشتی برای مراکز تولید، بسته‌بندی و نگهداری مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در ۶۸ مورد خبر داد و گفت: پروانه‌های بهداشتی صادره شامل پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، پروانه مسؤول فنی، شناسه نظارت کارگاهی و مشاغل خانگی برای مراکز تولید، بسته‌بندی و نگهداری مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی