ویژه های خبری

تاثیر آلودگی صوتی بر پرندگان اثراتی سوء گذاشته است؛ یکی از مهم‌ترین آنها این است که به دلیل وجود آلودگی صوتی پرندگان قادر به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر نیستند؛ صدای پرندگانی که دارای ...

تاثیر آلودگی صوتی بر پرندگان اثراتی سوء گذاشته است؛ یکی از مهم‌ترین آنها این است که به دلیل وجود آلودگی صوتی پرندگان قادر به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر نیستند؛ صدای پرندگانی که دارای قدرت کمتری است در سروصدای اطراف از بین رفته و در نتیجه توانایی پرندگان برای جلب جفت و برقراری ارتباط با دیگر اعضای جامعه پرندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد…. در ادامه این مطلب جالب و علمی را بخوانید

همچنین نتایج حاکی از آن است که آلودگی صوتی پرندگان را مجبور می‌کند که زیر و بم صدای خود را تغییر دهند و متفاوت آواز بخوانند. کارشناسان در دانشگاه ملبورن دریافته‌اند که برخی پرندگان برای اینکه صدای آنها بر صدای محیط غلبه کند مجبورند شدت صدای خود را تا ۸۰ دسیبل بالا ببرند و در نتیجه سرعت صوت آنها کم می‌شود و این رفتار مانند هنگامی است که انسان با صدای بلند صحبت می‌کند و کلمات کمتری می‌تواند ادا کند و این موضوع زندگی اجتماعی پرندگان را مختل می‌کند. در شهرستان فریدونکنار شاهد این آلودگی هستیم و احداث کمر بندی از کنار منطقه ی حفاظت شده ی پرندگان سیبری را مشاهده می کنیم که یکی از علت های کم شدن جمعیت پرندگان می باشد . و دلیل قا نع کننده ای است .اما بعضی به اصطلاح کارشناس و یبه اصطلاح منتقد مغرضانه دلایل غیر کارشناسی و در بی سوادی محض علت هایی را مطرح کردند و ما در مستند( زمستان فصل آخر ) مشاهده کردیم و افسوس بسیار از حال این دوستان خوردیم که کینه و یک بی اخلاقی را از سو ی آنها دیدیم . البته بعض از این علت های مطرح شده را کتمان نمیکنیم اما مخالف غلو و بزرگنمایی بعضی از علل ها و نشان ندادن واشاره نکردن عمدی نسبت به بعضی از علل ها که این هم خود نشانگر بی تفاوتی و بی دغدغه بودن در این زمینه و بر احسب جو وفضای خود نمایی و که باز خورد آن بی اخلاقی و عدم منطق و بی عقلی بوده است ….

یکی از آلودگی‌های زیستی که بر پرندگان تاثیر می‌گذارد نور است؛ پیش از این تصور می‌شد که دلیل اصلی روی آوردن پرندگان به آوازخوانی در شب، نور موجود در شهرها است که پرندگان را سردرگم و گیج می‌کند و آنها تصور کنند که هنوز روز پایان نیافته است. که می شود وجود شهرکها و مجتمع هایی که در اطراف این محیط حفاظت شده ی شهرستان فریدونکنار موجود می باشد را دلیل قابل اهمیت دانست که در کنار این ضرر و زیانی که می رسانند آلاینده های خطرناک و بسیار سمی که از شهرک ها به وجود می آید و در این اکوسیستم رها میشود و باعث کم شدن و بیمار شدن این پرندگان را قابل اهمیت دانست لا زم به ذکر است که پیشروی و گسترش محدوده ی جغرافیای و یا به عبارت دیگر زمین خواری این شهرک و نفوذ بی رویه ی این شهرک و مجتمع ها به محدوده ی حفا ظت شده تاثیر بسزایی دارد . که این علت هم در مستند ها و در بیشتر رسانه های و از زبان منتقدین کمتر بیان شده و یا اصلا اشار ه ای هم نکردند . وجود آلودگی صوتی در شهر و با افزایش این آلودگی تعداد پرندگان که در شب آواز می‌خوانند افزایش یافته است. پرندگان موجوداتی بسیار پیچیده هستند و این احتمال که تنها به دلیل وجود نور دچار سردرگمی می‌شوند کافی نیست. همچنین در گذشته مطالعاتی جدی در مورد تاثیرات نور بر آوازخوانی پرندگان صورت نگرفته است، اما کارشناسان با مطالعات جدید به این موضوع رسیده‌اند که هرچه سر و صدای شهر در روز بیشتر باشد آوازخوانی پرندگان در شب بیشتر است و تنها به دلیل این است که در شلوغی روز پرندگان قادر به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر نیستند و نمی‌توانند پیامی را به هم منتقل کنند؛ همان‌طور که گفته شد پرندگان از طریق آوازخوانی و صدای خود جفت خود، را پیدا می‌کنند به همین دلیل در سکوت شب این فرصت برای آنان پیدا می‌شود که به فعالیت خود ادامه دهند. علاوه‌بر آلودگی نور و صوت، آلودگی‌های زیست‌محیطی دیگری بر پرندگان تاثیر می‌گذارد ازجمله آلودگی هوا، آب و…
افزایش آلودگی هوا و وجود گازهای مخرب، روی جمعیت پرندگان موثر که وجود و رفت و آمد های ماشین ها در کمر بندی شهرستان بی تاثیر نیست .. در بیشتر موارد پرندگان در جاهایی سیر می‌کنند که آلودگی‌های مختلفی در آ‌نجا وجود دارد؛ در هنگامی که خود را تمیز می‌کنند این مواد وارد دهان آنها شده و موجب مرگشان می‌شود،  گاهی این مواد از طریق آب وارد بدن آنها می‌شود. انسان‌ها نه‌تنها با فعالیت‌های خود جان خود و آیندگان را به مخاطره می‌اندازند بلکه بسیاری از موجودات را از زندگی محروم می‌کنند و آنها را تا مرز انقراض می‌کشانند.

آلودگی صوتی در مناطق شهری می‌تواند میزان مرگ و میر پرندگان را افزایش دهد.

محققان دانشگاه «شفیلد» انگلیس معتقدند سر و صدای موجود در شهرها موجب می‌شود تا پرندگان مادر صدای جوجه‌های خود هنگام گرسنگی را نشوند که این به تلف شدن جوجه‌های آن‌ها منجر خواهد شد.

این مطالعه نشان می‌دهد، پرندگانی که در مناطق پرسر و صدا آشیانه می‌سازند کمتر از پرندگانی که در مناطق آرام لانه‌سازی می‌کنند در غذارسانی به جوجه‌هایشان موفق هستند.

یکی از محققان مطالعه گفت: در این بررسی متوجه شدیم پرندگانی که در مکان‌های پر سر و صدا اقدام به لانه‌سازی می‌کنند نمی‌توانند به خوبی به جوجه‌هایشان غذا برسانند، چرا که ازدحام و شلوغی شهر‌ها باعث می‌شود ارتباط میان جوجه‌ها و والدینشان مختل شود.

در سال‌های بین دهه ۱۹۷۰ میلادی و سال ۲۰۰۸ میلادی میزان جمعیت گنجشک‌ها در انگلیس به میزان ۷۱ درصد کاهش یافته که بیشترین میزان کاهش در مناطق شهری بوده است.

کاهش شدید جمعیت پرندگان در پی استفاده از سموم ضدعفونی‌کننده

مضرات استفاده از مواد شیمیایی ماندگار روی محیط‌زیست به‌طور کامل به اثبات رسیده است که از مهم‌ترین آن­ها می­‎توان آلودگی خاک و تغییر PH آن، آلودگی آب و مرگ آبزیان و نیز کاهش تنوع زیستی را به‌واسطه‌ی ورود باقی‌مانده بیش از حد این سموم به طبیعت نام برد. تحقیقات رابطه بین کاهش جمعیت پرندگان دانه‎­خوار و استفاده از سموم ضدعفونی­‎کننده بذور را به خوبی مشخص کرده است، هم‌چنین این تحقیق نشان داده پرندگان بر اثر تغذیه از حشرات آلوده به سموم شیمیایی به شدت دچار کاهش جمعیت شده‎اند و حیوانات گوشتخوار نیز در اثر تغذیه از لاشه این پرندگان مسموم، دچار تلفات می‎­شوند. حقیقات نشان می­‎دهد بقایای برخی مواد شیمیایی، هزاران کیلومتر دورتر از محل مورد استفاده یافت شده­‎اند و برخی تا چند دهه نیز در طبیعت دوام آورده‎­اند. حقیقات رابطه بین کاهش جمعیت پرندگان دانه‎­خوار و استفاده از سموم ضدعفونی­‎کننده بذور را به خوبی مشخص کرده است، هم‌چنین این تحقیق نشان داده پرندگان بر اثر تغذیه از حشرات آلوده به سموم شیمیایی به شدت دچار کاهش جمعیت شده‎اند و حیوانات گوشتخوار نیز در اثر تغذیه از لاشه این پرندگان مسموم، دچار تلفات می‎­شوند. البته و جود سمومی مانند سم دیازنون و ددت و سموم فسفره و …. را در اکوسیستم شهرستان فریدونکنار رویت شده که یکی از دلایل مهم و بسیار تاثیر گذار در کاهش جمعیت این پرندگان بوده است . و مسئولین به راحتی از کنار این مسئله می گذرند و توجهی هم ندارند که برای سلامت و حداقل سلامت مردم این شهر کار انجام بدهند .

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی