آلودگی های بندر فریدونکنار؛قانون حفاظت از درياها و رودخانه‌هاي قابل كشتيراني در مقابل آلودگي.

  • بسمی تعالی

آلودگی های بندر در فریدونکنار

نویسنده و محقق : دانای بیدار

قانون حفاظت از درياها و رودخانه‌هاي قابل كشتيراني در مقابل آلودگي

ماده۱ـ  واژه‌ها و اصطلاحات به كار رفته در اين قانون به شرح زير تعريف مي‌گردد:

الف ـ آلودگي يا آلوده كردن: تخليه ی آب ذخیره ی کشتی  نشت يا مواد نفتي يا آب توازن كشتي‌ها يا نفتكش‌ها در آبهاي دریا  ممنوع و غیر مجاز می باشد ( اما در شهرستان فریدونکنار در بندر به اصطلاح چند منظوره این تخلف به وضوح دیده می شود و بر این کار خود هم افتخار می کننند . )

  ب ـ منابع آلوده‌كننده:

   ۱ـ كشتيها و نفتكشها اعم از سالم، صدمه ديده، غرق شده و يا در حال غرق و يا در حال ساخت، تعمير، اوراق و قطعه قطعه شدن در مراكز ساخت و يا تعمير در سواحل و يا در آبهاي موضوع اين  قانون.

    ۲ـ كليه تأسيسات ثابت و شناور اعم از سكوها، جزاير مصنوعي، مخازن نفتي، لوله‌هاي زير آب در سواحل و يا در درون

كشتي: هر نوع وسيله نقليه دريارو خواه داراي نيروي محركه باشد يا به نوعي يدك شود.

        تبصره ۱ـ وزارتخانه‌هاي ، جهاد كشاورزي و صنايع و معادن موظفند تسهيلات مورد نياز از جمله زمين لازم براي ايجاد تأسيساتي  که در آلودگی دریا پیشگیری شود باید ورود پیدا کنند  را در اختيار شهرستان  و دريانوردي قرار دهند.

        تبصره ۲ـ نيروهاي نظامي و انتظامي نيز موظفند امكانات و تأسيسات موضوع اين ماده را در بنادر و تعميرگاه‌هاي دريايي تحت مديريت خود ايجاد نمايند.ولی در شهرستان ما این قانون زیر پا گذاشته می شود

        تبصره۳ـ سازمان حفاظت محيط زيست موظف است بر اساس معاهدات بين‌المللي و ضوابط و مقررات ملي، استانداردهاي زيست محيطي مورد نياز براي امكانات و تأسيسات مذكور در اين ماده را تهيه و ابلاغ نموده و با همكاري سازمان بنادر و دريانوردي بر اجراء آن نظارت نمايد.ولی سازمان  محیط زیست ما مشغول به چه کاری می باشد ؟اصلا کجا هستند ؟  یه نفر سلام ما روبرسونه …….

        ماده۶ ـ كليه كشتي‌ها و  و شناورها موظفند هنگام ورود به آبهاي موضوع اين قانون در مقابل خسارات احتمالي ناشي از آلودگي آبها به مواد نفتي بيمه شده باشند. در غير اين صورت لازم است تعهدنامه‌اي مالي جهت جبران خسارات احتمالي به همراه داشته باشند.اما در شهرستان ما …….

        ماده۷ـ سازمان بنادر و دريانوردي موظف است به منظور پيشگيري از آلودگي، نسبت به بازرسي نفتكش‌ها، كشتي‌ها، شناورها و تأسيسات نفتي مشمول اين قانون اقدام نمايد و در صورت وجود عيب يا نقص تا رفع آن از فعاليت آنها ممانعت به عمل آورد.

        ماده۸ ـ سازمان بنادر و دريانوردي موظف است از ورود شناور تك جداره به آبهاي موضوع اين قانون جلوگيري نمايد. اما در  بندر شهرستان ما …….

        ماده۹ـ آلوده كردن آبهاي موضوع اين قانون به موادو آب های توازن و….. ممنوع است و مرتكب يا مرتكبان در صورت آلوده كردن عمدي به حبس از شش ماه تا دو سال يا جزاي نقدي از بيست ميليون (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ريال تا پنج ميليارد (۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ريال و يا هر دو مجازات و در صورت آلوده‌كردن غيرعمدي به جزاي نقدي از ده ميليون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ريال تا يك ميليارد (۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ريال محكوم مي‌شوند. اما در  بندر شهرستان ما …….

        ماده۱۱ـ سازمان بنادر و دريانوردي موظف است پس از اطلاع از وقوع آلودگي بلافاصله اقدامات زير را انجام داده و پس از آن در مرجع قضائي صالح نسبت به طرح دعوي عليه آلوده‌كنندگان اقدام نمايد:

        ۱ـ اطلاع‌رساني به نيروهاي نظامي و انتظامي جهت انجام اقدامات‌لازم مطابق اين قانون

        ۲ـ جلوگيري از گسترش آلودگي و رفع آثار آن.

        ۳ـ تنظيم صورت‌مجلس برآورد ميزان آلودگي و جمع‌آوري ادله و قرائن و شواهد مربوط به علل وقوع و آثار آلودگي

        ۴ـ اطلاع‌رساني به سازمانهاي حفاظت محيط‌زيست و شيلات ايران و واحدهاي تابعه آنها حسب مورد و در صورت نياز ساير مراجع مربوط در مورد موقعيت، گستره و مسير جابه‌جايي آلودگي و مشخصات فني اقدامات انجام شده

        ۵ ـ همكاري با سازمانهاي حفاظت محيط‌زيست و شيلات ايران و واحدهاي تابعه آنها حسب مورد درخصوص مطالعه، بررسي و جمع‌آوري ادله، شواهد و قرائن، مدارك و مستندات به منظور ارزيابي ميزان آلودگي و خسارتهاي وارد شده به محيط‌زيست و ذخاير آبزي و تنظيم صورت‌مجلس آن

اما در  بندر شهرستان ما ……. کلا خوابند …

        ماده۱۲ـ مأموران سازمانهاي بنادر و دريانوردي، حفاظت محيط‌زيست و شيلات ايران كه آموزش‌هاي مخصوص ضابطان دادگستري را با موفقيت گذارنده باشند ضابط دادگستري محسوب شده و صلاحيت كشف جرايم موضوع اين قانون و تعقيب متهمان را دارند. اما در  بندر شهرستان ما …….

        ماده۱۷ـ مالكان، بهره‌برداران و مسؤولان ايجاد آلودگي موضوع اين قانون، براي جبران كليه خسارات ناشي از آلودگي و كليه هزينه‌هاي محدود كردن آثار آلودگي و رفع آن و پايش زيست محيطي از جمله هزينه مواد و تجهيزات به كار گرفته شده و كارمزد خدمات ارائه شده توسط عوامل انساني، مسؤوليت تضامني دارند.

 آلودگی دریای فریدونکنار  ناشی از فعالیت کشتیها، ، سازه های ساحلی و فراساحلی

آلودگی آبها همواره موجبات نگرانی‌ مردم‌ را فراهم‌ آورده‌ و برای‌ مبارزه‌ با آن‌ لازم‌ است‌ مسئولین درسطح‌شهری  و استانی ‌ اقدام‌ و مشارکت‌ نمایند. تخریب‌ سیستمهای‌ دریایی‌ و آبهای‌ سطحی‌ موجب‌ بروز صدمات‌ غیر قابل ‌جبرانی‌ به‌ محیط زیست‌ گردیده است. امروزه بدلیل استفاده زیاد از دریا و‌ تنوع‌ و سرعت‌ تخلیه‌ مواد آلاینده‌ به‌ دریا، توان‌ خود پالایی ‌اکوسیستم‌های‌ دریایی‌ کاسته‌ شده‌ و به‌ زحمت‌ می‌ توانند اثرات‌ ناشی‌ از ورود چنین‌ موادی‌ را خنثی‌ نمایند. آبهای‌ جاری‌ و صنایعی‌ که‌ در کنار ساحل‌ ایجاد شده‌اند بخش عظیمی از آلودگی‌ دریا را موجب‌ میگردند. بخش‌ دیگر از آلودگی‌ اکوسیستم‌ دریایی‌ مربوط به‌ حفاری‌ بستر، حمل‌ و نقل‌ دریایی‌ (کشتیرانی)، ، ریزشهای‌ آسمانی‌، تماس‌ مستقیم‌ سطح‌ آب‌ با هوای‌ اطراف‌ و ریزش‌ عمدی‌ مواد به‌ دریا می باشد. حمل‌ و نقل‌ دریایی‌ شامل‌ بخش‌ بندر (بنادر تجاری‌، پایانه های‌ نفتی‌، تعمیرگاه‌ کشتیها، اسکله‌های ‌صیادی‌ و کشتیها منجر به‌ تولید زائداتی‌ می‌ شوند که بطور بالقوه می توانند منبعی برای آلودگی دریا محسوب گردند. جمع‌ آوری‌، بازیافت، پاکسازی، پردازش‌ و دفع‌ صحیح ‌ این مواد اثر قابل توجهی بر کاهش آلودگی دریا ناشی از حمل و نقل دریایی برجای خواهد گذاشت. زمان امداد و نجات و ارتقای فرهنگ دریا و دریانوردی درشهرستان فریدونکنار  و تبیین اهمیت رعایت مسایل زیست‌محیطی را از اهداف اجرایی می باشد . باید شناورها، بالگرد و… استفاده ‌شود،حفاظت از محیط زیست دریایی و ارزیابی توان تجهیزات دریایی از دیگر یکی از اهداف توسعه پایدار است  .ما باید به دنبال تبادل افکار و جمع آوری اطلاعات و امکانات مقابله با آلودگی دریایی کشورهای حاشیه خزر باشیم .

با توجه به آمارهای صادره از سوی سازمانهای ذی ربط در سالهای گذشته در زمینه بهره برداری از منابع آبزی که همواره با کاهش سالانه مواجه بوده است و همچنین با توجه به اهمیت منابع آبزی دریایی از نظر معیشت قشر زیادی از ساحل نشینان و مردم حاشیه ای سواحل دریای خزر و از آن بهره مند هستند و اهمیت زیست محیطی این دریا تردد کشتی های تجاری و نفتی در دریای خزر، همگی نشان از اهمیت حفظ این دریاها از نظر محیط زیست دارد. از طرف دیگر افزایش روز افزون جمعیت جهان و نیاز به غذا و توجه به منابع آبزی دریاها به عنوان منبع مهم پروتئینی سالم ، همواره نیاز به حفظ محیط زیست دریایی و آبی را گوشزد می نماید . البته تمام این موارد را می توان در کنار استفاده از محیط های دریایی و آبی به عنوان جلب توریسم و انواع آن و نیاز  انسان به استفاده از مواهب طبیعی و خدادادی قرار داد که خود ضرورت حفظ محیط زیست دریایی را بیش از پیش نمایان می سازد. تعیین سازمانهای ذی ربط در زمینه حفظ محیط زیست دریایی بر اساس قوانین موجود در کشور و در مورد انواع آلودگی های محیط های دریایی و نقش سازمان بنادر و دریانوردی در این زمینه و بررسی قوانین و مقررات ملی و بین المللی با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست دریایی خزر به عنوان دریای بسته اهمیت زیست محیطی و همچنین حفظ گونه های ارزشمند این محیط های آبی که مختص و منحصر به فرد بوده  همه و همه باعث می گردد تا نقش سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک سازمان دارای مسئولیت در کشور برای توسعه حقوق محیط زیست دریایی با توجه به توافقنامه ها و پروتکلهای بین المللی موجود در دو منطقه دریایی شمال و همچنین قوانین و مقررات ملی را مورد بررسی قرار داده تا راه حلی منطقی برای جلوگیری از تخریب و آلودگی بیشتر محیط زیست دریایی در شهرستان فریدونکنار  ارائه نماییم و همچنین زمینه بهره برداری هر چه بیشتر از منابع آبی را در زمینه های مختلف بصورت بهره برداری پایدار و با توجه به فشارهای وارده به کشور و تحریم های موجود، فراهم نماییم . ساحل و دریای آبی فریدونکنار  با چند کیلومتر  وسعت و ظرفيتهاي بالقوه بي شمار پرورش آبزيان ، گردشگري و غيره با ريزش ميليون ها تن رسوبات و آلاينده ها در سال در حال نابودي است.  لزوم برنامه ريزي براي جلوگيري از ورود آلاينده ها و رسوبات ، لايروبي رود خانه ها ، کنترل رشد گياهان آبزي میباشد ، برنامه ريزي براي ورود توريست به ساحل و دریا فریدونکنار ، صيد قانونمند در دریا  و ايجاد جايگاه امن براي تخم ريزي ماهيان نیاز می باشد .

يکي از مباحث مهم در دریای فریدونکنار  خطراتي است که ذخاير طبيعي انواع گونه هاي آبزي را تهديد مي کند. اين تهديدات را اعم از بيولوژيک، مکانيکي و صنعتي می باشد  تهديدات بيولوژيکي مانند شانه دار درياي خزر با آب توازن کشتي از آبهاي سياه که با ورود این کشتی ها که با ذوق وعجله و هیجان  به اکوسيستم ما وارد می کننند ه و جمعيت کيلکا ماهيان و ماهیان بزرگ و کوچک و پولک دار و ….. از جمله پرندگان مهاجر و….. را کاهش داده است. بجای این که صیادان را قاتل بالفطره جلوه دهیم جلوی این مسئولین و اشخاص بی رحم و منفعت طلب و بی خیال را بگیریم .چه کنیم که  ورود آلاينده ها و ه تردد شناورها و کارهاي تجاري را از تهديدات صنعتي و مکانيکي که زيستگاه ها را تهديد  می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 78 = 79