دیدار اعضای شورای اسلامی شهرفریدونکنار با مدیرکل صدا وسیمای استان مازندران جناب آقای علی صادق مقدسی راجع به پخش غیرواقعی واهانت آمیزمستندهای صیدپرندگان مهاجروبرنج فریدونکنار

در این  دیدار سیدحسین میرمرادی رئیس محترم شورای اسلامی شهر فریدونکنار و دیگر اعضاء شورای اسلامی فریدونکنار  به مشکلات و موارد به وجود آمده در مورد پخش مستند آلودگی برنج و شکار پرندگان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران معترض شدند.

ایشان ضمن تقدیر و تشکر از شبکه استانی ،  خواستار ارتباط با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نسبت به پیگیری وبررسی پخش غیر واقعی و اهانت آمیز مستند کشاورزان زحمت کش وصیادان قانونی پرنده در مورد برنج و پرندگان شدند.

وی تصریح کرد: برنج از عمده‌ترین مواد غذایی سبد مصرفی خانوارها است و بعد از گندم بیشترین مصرف را در بین غلات دارد، و خاطرنشان کرد: برنج در ایران به عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک شناخته شده و مصرف آن در بین مردم افزایش یافته است به طوری که در حال حاضر در رژیم غذایی خانوارها از اهمیت بالایی برخوردار است. ایشان همچنین در خصوص اهمیت کشت برنج در شهرستان فریدونکنار گفت: اقتصاد فریدونکنار بر پایه کشاورزی با محوریت کشت برنج استوار است . و افزود: کشت محصولات زراعی به ویژه برنج فریدونکنار که از عطر و طعم خوبی برخوردار است در سال‌های گذشته از نظر کمی و کیفی توسعه پیدا کرد و امروز شاهد افزایش سطوح زیر کشت برنج ارگانیک و تولید محصولات سالم در این شهرستان هستیم.

رییس شورای اسلامی شهرفریدونکنارافزود: برنج این شهرستان با همت کشاورزان با استفاده از مقدار بسیار محدودی از کود وسم و با بهره گیری از پرورش توأم برنج و اردک وبویژه مهاجرت پرندگان مهاجر، به صورت سالم و ارگانیک تولید می شود.

وی تصریح کرد: برنج فریدونکنار به دلیل وجود تالاب ها، مهاجرت پرندگان و واقع شدن در حوزه آبریز رود هراز دارای بالاترین کیفیت در کشوراست ، فلذا این امر مهم در این شهرستان آنقدر جاافتاده است تا اینکه مردم شریف و زحمتکش به دنبال انقراض پرندگان مهاجر نباشند.

 علی صادق مقدسی مدیر کل صدا وسیمای استان مازندران بیان داشتند : خطه مبارک فریدونکنار برای ما ارزشمند است شما نیت خیر دارید و با مردم مدارا کنید . شما هم از طبیعت زیبای فریدونکنار و مرغوبیت برنج گزارش تهیه و ارسال نمایید ، تا اینکه صدا و سیما نیز با شما همکاری نماید، و مطمئن باشید که به بررسی و پیگیری پخش مستند اهانت آمیز به مردم فریدونکنار هستم.

چرا برنج شالیزارفریدونکنار؟

یکی از بهترین برنج های جهان در نواحی شمالی ایران کشت می شود در این میانبرنج طارم محلی فریدونکناردر استان مازندران، از بهترین ها محسوب می شود، چرا که علاوه بر ویژگی های اصلی یک برنج خوب ازجمله عطر و طعم و قدکشیدگی در مقایسه با ارقام دیگر برنج کشت شده در نواحی شمالی، از لحاظ تغذیه ای خوش خوراک وسهل الضم بوده و به لحاظ بهداشتی نیز چون از کم ترین میزان کود های شیمیایی وسموم در مراحل تولید آن به کار گرفته می شود ،منحصر به فرد می باشد.علت این امر را نیز باید درعنایت خداوند سبحان و ویژگی آب و هوایی انحصاری وخاک منطقهفریدونکنار جستجو کرد. همان طور که علاقه مند ان به طبیعت و محیط زیست مستحضرند تالاب فریدونکنار برخلاف سایر تالاب های موجود در ایران فصلی بود و در واقعتالاب فریدونکنارهمان زمینهای شالیزاریهستند که در فصل پاییز و زمستان مکان امنی را برای انواع پرندگان مهاجر مهیا می کنند.وجود این پرندگان مهاجر که تعداد آنها به میلیون ها پرنده می رسد، به مدت ۵ تا۷ ماه در شالیزارهای فریدونکنار، باعث تزریق مقادیر زیادی فضله وکود های پرندگان(گوانو) به صورت تدریجی به شالیزار شده و این کودهای طبیعی رها شده توسط پرندگان به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی ازت و فسفرموجب غنی شدن خاک شالیزارهای منطقه شده و مصرف انواع کودهای شیمیایی را به حداقل ممکن می رساند. ضمن اینکه این پرندگان با تغذیه انواع حشرات و کرم ها نیاز به مصرف سموم جهت دفع آفات در مزارع شالیزارهای فریدونکنار را به حداقل می رسانند. امروزه باتوجه به وجود ارقام مختلف برنج و مشابهت نسبی برخی از آنها با برنج طارمخالص بودنبرنج طارم بسیار مهم بوده و برنج شالیزار با افتخار و اطمینان ضامن این رسالت است که برنج ارائه شده به مشتریان از بهترین شالیزارهای فریدونکنار تهیه شده و با اطمینان کامل می گوییم کهصد در صد خالصاست.

منبع : وبسایت شهرداری

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 + = 80