کاهش ۴ هزار تنی صید ماهی در دریای خزر

حسینعلی رستمی امروز  با تأکید بر پروژه‌های شیل‌گذاری در دریا خزر در فریدونکنار، اظهار کرد: پروژه شیل‌گذاری در راستای پروژه‌هایی است که به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با کمترین هزینه، گرایش به درون و ایجاد اشتغال پایدار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته ۸۰ درصد ماهیانی که در دریا خزر می‌زیستند برای تخم‌گذاری به رودخانه‌ها رفته و سپس به دریا باز می‌گشتند، افزود: متوسطه صید صیادان در دریا خزر از ۷ هزار و ۵۰۰ تن به ۳ هزار و ۵۰۰ تن کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل شیلات مازندران با تأکید بر کمک شورای حفظ بیت‌المال از این پروژه، تصریح کرد: در سال ۱۳۸۶ پروژه شیل‌گذاری را ابتدا با یک شیل شروع کرده و اکنون حدود ۱۲ شیل و دو حوضچه‌های پرورش ماهی داریم.

این مسؤول با اشاره به ایجاد استخرها و فضاهای مصنوعی در سطح رودخانه‌ها و محل‌هایی که در آن صید انجام می‌شود و بازسازی ذخایر، بیان کرد: ما با استفاده از سه روش بازسازی ذخایر می‌کنیم که در نخستین روش بحث شیل‌گذاری و حفاظت از گوشه رودخانه برای تکثیر ماهی است.

رستمی با اشاره به سه روش بازسازی ذخایر، ادامه داد: روش دیگر برای بازسازی ذخایر تکثیر دریاچه مصنوعی است که به تخم‌کشی ماهی‌ها کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت ۲۰۰ هکتار زمین در روستای سمسکنده به ما اختصاص داده که امسال حدود ۱۰۰ میلیون لارو ماهی سفید آورده و حدود ۹۴ میلیون برای پرورش و بازسازی این ذخایر هزینه کردیم.

مدیرکل شیلات مازندران با تأکید بر گرایش فرهنگ مردم به سوی محیط زیست، اظهار کرد: حدود ۵ هزار صیاد دارای مجوز در سراسر مازندران فعالیت داشته و از این محل های پرورش ماهی ارتزاق می‌کنند.

رستمی گفت: پایدار کردن این اشتغال از وظایف ما است که سبب می‌شود فرهنگ مردم به سوی حفظ محیط زیست گرایش پیدا کند و در همین راستا امیدواریم که همان طور که توانسته‌ایم دریاچه ارومیه را احیا کنیم، رودخانه‌های مازندران را نیز زنده کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

90 − 81 =