فریدونکنار و سرخرود، همسایگانی متفاوت؟!


یکی از مباحثی که این روز ها بین مردم زیاد مطرح می شود مقایسه شهر فریدونکنار با سرخرود است ، مقایسه ای که با توجه به همسایگی دو شهر و رفت وآمد زیاد شهروندان به شهر همسایه و همینطور رشد  و پیشرفت سریع شهر سرخرود در ذهن هر فردی ایجاد می گردد. مواردی که در ادامه می آید مکالماتی است که مردم در کوچه و خیابان ، در محافل و مجالس انجام می دهند. مردم میگویند:”سرخرودی که تا چندسال پیش بخشی از شهر ما بود امروز از فریدونکنار پیشی گرفته است؟! “؛چرا شهرسازی سرخرود بسیار بهتر از فریدونکنار شده است؟! ؛ چرا سرخرود زیباتر از شهر ماست ؟!و بسیاری از چرا های دیگر که قطعا از زبان بسیاری از اطرافیانتان شنیده اید.


در این نوشتار سعی داریم در حد توان به این پرسش ها پاسخ دهیم. در ابتدا به تصویری که در ابتدای متن آمده است می پردازیم تصویر بالا از منتهی الیه غربی فریدونکنار، منطقه حمزه کبیری گرفته شده است . درآن نامنظمی و نازیبایی در ساختمان ها ، تفکیک های غیر مجاز وقطعات کوچک در تصویر دیده می شود هر کدام از این موارد مقوله ای مهم در زمینه شهرسازی می باشد ، رعایت نظم در احداث بنا و کنترل نماهای ساختمان یکی از نکات مهم در ایجاد محیطی دلنشین برای ساکنان می باشد . با تفکیک های غیر مجاز و پلاک های بزرگ به قطعات زیر حد نصاب اصول شهرسازی در محیط های مسکونی باعث پدیده ای نامطلوب شده است که می توان از آن با عنوان هرج و مرج ساختمانی یاد کرد.


از دیدگاه معبر ، بیشتر معابر نامنظم و با عرض کم می باشد.رعایت تعریض در معابر باعث افزایش کیفیت آمد و شد و امنیت ذهنی در اهالی منطقه می گردد که متاسفانه معابری با عرض عبور فقط یک خودرو  و طول زیاد در منطقه بسیار دیده می شود.  یکی از نقاط منفی این سیستم نامنظم، عدم امکان سرویس دهی مناسب خدمات ایمنی ، آتش نشانی و اورژانس و طبیعتا نیروی انتظامی خواهد بود.  میزان فضای سبز بسیار کم نسبت به تراکم ساختمان ها از دیگر موارد قابل مشاهده می باشد، همانطور که می دانید میزان سرانه ی فضای سبز یکی از موارد تعریف کیفیت در زندگی شهری می باشد . فضای سبز و درختکاری های موجود در سمت راست مربوط به زمین های کشاورزی و باقی مربوط به تالار رز و هشت دستگاه می باشد و غیر از این موارد که خصوصی و قدیمی می باشد منطقه ای با فضای سبز مناسب وجود ندارد.


تصویر پایین با چرخش ۱۸۰ درجه دوربین به سمت غرب ، نمایی از بخش شرقی سرخرود را نشان می دهد در اولین نظر، ۲ بلوار اصلی که به عنوان شریان جمع کننده می باشند توجه را جلب می کند که خود از معیار های مهم در شهرسازی می باشد.


از دیگر مشخصه های قابل توجه،قطعات بزرگ و مجتمع های ویلایی است که که با نمایی مشخص و دارای نظم در احداث بنا به چشم می خورد. تعدد مجتمع های ویلایی که با سرانه مناسب فضای سبز در قسمت های مختلف در حال بهره برداری می باشد سیمای زیبایی به منطقه داده است.


ازنکات دیگری که به زیبایی منطقه می افزاید کیفی سازی نمای ساختمان ها و احداث آپارتمان های بلند مرتبه می باشد. با توجه به اینکه احداث بنا های مسکونی و اقامتی به منظور سرمایه گذاری و بحث سودآوری مناسب می باشد لذا سازندگان جهت فروش بهتر و رقابت شدیدی که در بحث ارائه و عرضه به مشتریان وجود دارد نسبت به نماهای ساختمان و طرح های آن  حساسیت به خرج می دهند که این دقت نظر در محوطه سازی و فضا های مشاعی نیز قابل توجه می باشد. لازم به ذکر است که رعایت سطح اشغال مجاز و مناسب و پرهیز از  ساخت بنا در کل زمین  از نکاتی است که باعث توجه خریداران و مشتریان غیر بومی به آپارتمان های سرخرود شده است. این نکته باید توسط سازندگان و سرمایه گذاران شهرمان نیز رعایت شود زیرا عدم داشتن حیاط ، فضای سبز و فضا های غیر مسقف برای بازی کودکان و احداث بنا در تمام زمین شاید بصورت موردی و موقت سودآوری خوبی داشته باشد ولی در حالت کلی باعث کاهش کیفیت بنا و غیرمطلوب شدن برای ساکنان و بهره مندان از آن می شود که در دراز مدت سطح مطلوبیت منطقه را برای سرمایه گذاری پایین آورده و کاهش قیمت و سختی فروش بنا را در برخواهد داشت. این مورد از موارد مبتلا به شهرمان در سال های اخیر است که کیفی سازی برای سوددهی بیشتر کاهش یافته و بنا دارای حداقل استاندارد های مجتمع ها مسکونی و اصول شهرسازی نمی باشد که باعث کاهش قیمت فروش و عدم مطلوبیت آپارتمان مسکونی در شهر فریدونکنار شده است .


جمع بندی:

کارشناسان شهرسازی از شهر های کوچک و تازه تاسیس به عنوان ده شهر ها یاد می کنند و سرعت رشد ، توسعه و پیشرفت این شهر ها را زیاد ارزیابی می کنند که تفاوت ها و پیشرفت های این شهر ها چشمگیر خواهد بود. شهرداری سرخرود در سال ۱۳۸۱  شروع به کار نمود وجمعیت آن مطابق آخرین سرشماری ۶۶۹۹ نفر می باشد .میزان درآمد شهرداری سرخرود درسال ۹۵ حدود ۱۳۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال برآورد شده است، بسیار واضح است که میزان نمود عمران و شهرسازی را میتوان از نسبت درآمد به جمعیت پیشبینی نمود. شهرداری  فریدونکنار درسال ۱۳۲۰ تاسیس گردید، جمعیت آن درسال ۱۳۹۵ ، ۳۸۱۵۴ نفر بوده و میزان درآمد شهرداری فریدونکنار درسال ۹۵ حدود ۱۶۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال پیش بینی گردیده است.نسبت درآمد به جمعیت برای شهر سرخرود   ۱۹/۴۰۶/۰۰۰ ریال به نفر  و برای شهر فریدونکنار ۴/۱۹۳/۰۰۰ ریال به نفر می باشد که از مقایسه این دو، می بینیم نسبت درآمد به نفر شهر سرخرود حدود ۵ برابر شهر فریدونکنار است و لذا بیشتر بودن نرخ رشد سرخرود منطقی به نظر می رسد.


حدود ۱۵ سال پیش بیشتر پلاک های این مناطق در دو شهر بصورت زمین های خالی بوده است  با توجه به اینکه یکی از وظایف شهرداری ها جلوگیری از ساخت و ساز و تفکیک غیر مجاز و احداث معابر می باشد لذا شهرداری فریدونکنار می توانست با احداث معابر و جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز نسبت به حفظ قوانین شهرسازی در منطقه اقدام نماید .هم اکنون نیز می توان با اقدامات مناسب از بیشتر شدن مشکلات این منطقه جلوگیری نمود.


در سرخرود هنوز هم تعداد پلاک های بدون بنا و زمین خالی بسیار زیاد است لذا در افق ۲۰ ساله با توجه به میزان ساخت و ساز و افزایش تعداد طبقات و تراکم و تخلفاتی که نسبت به پروانه های داده شده ، انجام می پذیرد ؛ منطقه ای بسیار پر تراکم و شلوغ با مشکلات بسیار زیاد در زمینه پارکینگ و … خواهد شد. پس شهرداری سرخرود نیز می بایست در راستای حفظ حقوق اجتماعی و شهری نسبت به تخلفات ساختمانی در افزایش طبقات و تعداد واحد حساس تر باشد.


در پایان لازم است نسبت به جذب سرمایه گذار و حمایت از ایشان  در راستای توسعه شهری  اقدام نمود، با این وجود ، همیشه  حقوق شهری و اجتماعی مردم شهر، نفع عام در نظر گرفته شود و مقررات شهرسازی و طرح های جامع به نحو مطلوب اجرا گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 3 =