آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / شکار پرنده بهانه‌ای برای بدنام کردن فریدونکنار/ مسئولان بخوابید هتاکان بیدارند!

شکار پرنده بهانه‌ای برای بدنام کردن فریدونکنار/ مسئولان بخوابید هتاکان بیدارند!

بار دیگر فریدونکنار مورد بی‌مهری و حمله شدید رسانه‌ای در کشور قرار گرفته است، در حالیکه واقعیت آن چیزی نیست که نشان داده‌اند.
برخی از افراد سودجو و منفعت‌طلب که از سوی برخی افراد معلوم‌الحال هدایت می‌شوند با استفاده از حضور پرندگان در فریدونکنار برای زمستان‌گذری دوباره نوک پیکان را به سوی مردم و اهالی زحمتکش این شهرستان نشانه گرفته‌اند و به دنبال رسیدن به اهداف کثیف و شوم خود هستند.
این در حالی است که مردم فریدونکنار با در اختیار قرار دادن اراضی شالیزاری خود در ۲ فصل از سال، میزبان گروه‌های زیادی از این پرندگان بوده‌اند و به بهترین شیوه از آنها پذیرایی کرده‌اند.
برخی از رسانه‌های کشور و مازندران نیز از این فرصت نهایت بهره را برده‌اند تا برای تسویه حساب های شخصی چهره مردم شریف این شهرستان را خشن و چاقو به دست نشان دهند، رسانه‌هایی که برای دیده شدن خود و تسویه حساب شخصی با یکدیگر از فریدونکنار بسیار بد می‌نویسند و چهره بسیار زشتی از این شهرستان را نشان داده‌اند.
بر اساس این گزارش، شکار در فریدونکنار حدود ۴ قرن سابقه دارد و از فنون سنتی و قدیمی مردم این شهرستان محسوب می‌شود که از آن به عنوان یکی از راه‌های امرار معاش خود بهره‌می‌برند.
بسیاری از این کشاورزان در فریدونکنار و در نیمه دوم سال به منظور امرار معاش خود از این نعمت الهی بهره می‌برند، به طوری که با صید سنتی و فروش آن در بازار پرندگان بخشی از نیازهای مالی خود را برطرف کنند، البته باید توجه داشت که مردم این منطقه هرگز به فکر تجارت و صادرات این پرندگان نبودند و تنها در سطح محلی اقداماتی را انجام می‎دهند.
در این بین افراد سودجو نیز از این فرصت سوء‌استفاده می‌کنند و با شکار غیرمجاز به دنبال تخریب چهره فریدونکنار هستند در حالی که فقط مردم این منطقه حق صید دارند و خود این مردم نیز می‌دانند که صیدشان باید به صورت مجاز و سنتی باشد.
صید و صیادی بخشی از زندگی مردمان فریدونکنار از زمان‌های دور بود و امروز نیز این امر ادامه دارد، هر چند باید بین شکار با تفنگ و غیرمجاز با صیادی محلی و سنتی تفاوت قائل شد.
باید به این نکته نیز توجه کرد که صیادی محلی و بومی در تمام دنیا مرسوم است و بیشتر برای امرار معاش صورت می‌پذیرد و برای مردم این منطقه به نوعی شغل محسوب می‌شود، در شهرستانی که فاقد شهرک صنعتی است و بیکاری پس از فصل کشاورزی بی‌داد می‌کند صید محلی و سنتی می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.
نکته بعدی که بسیار مهم است و شاید کمتر به آن توجه شده این است که درنا و کاروانش همواره فریدونکنار را برای زمستان‌گذری خود انتخاب می‌کنند بنابراین اگر ناامنی و خطری آنها را در این شهرستان تهدید کند قطعا مسیر بعدی این پرندگان فریدونکنار نمی‌شود.
قطعا آنچه مشخص است فریدونکنار امن‌ترین منطقه برای حضور پرندگان مهاجر و کاروان درنای سیبری است و دولت باید به جای مبارزه با صیادان سنتی که به این وسیله امرار معاش می‌کنند با متخلفان و متجاوزان به حیات وحش و افرادی که به صورت عمدی قصد تخریب در چهره فریدونکنار و مردم شریف آن را دارند مقابله و برخورد کند.

منبع: بصیرنیوز

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

سرپرست بیمارستان امام خمینی (ره) فریدونکنار خبر داد مراجعه بیش از ۶۰۰ مسافر در ایام نوروز به بیمارستان امام خمینی فریدونکنار

سرپرست بیمارستان امام خمینی (ره) فریدونکنار با اشاره به آمار مسافران ویزیت شده، گفت: ۶۱۴ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *