آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اقتصادی / نوسانات قیمت ارز چه تاثیری بر زندگی مردم و بازار ایران داشته است؟

نوسانات قیمت ارز چه تاثیری بر زندگی مردم و بازار ایران داشته است؟

محسن شیرویی

در حالی که از روزهای پایانی سال ۹۶ نوسانات قیمت ارز بسیار چشمگیرتر شد، تصور اولیه بر آن بود تورم شدید و ناگهانی را شاهد باشیم. این نگرانی چندان هم بی مورد نبود زیرا بسیاری از اقلام وارداتی و وابسته، افزایش قیمت زیادی داشتند و از طرفی قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ افزایش ۲۰ درصدی را به ثبت رساندند. در چنین شرایطی اضطراب و فشار زیادی بر مردم وارد شد زیرا در طی دوران ریاست جمهوری حسن روحانی همواره ثبات نرخ  ارز و طلا حرف اول را می زد. این افزایش قیمت ارز در اوایل فروردین ماه ناگهان افسار گسیخته شد و قیمت دلار به مرز ۶۰۰۰ تومان هم رسید و پس از حدود یک هفته از طرف دولت قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان و به صورت تک نرخی اعلام شد تا از تب و تاب خرید و فروش ارز و طلا در بازار کاسته شود. اما با محدودیت های بوجود آمده برای صرافی ها و شرایط واگذاری ارز به مردم، همچنان دلار با قیمت حدود ۵۸۰۰ تومان در بازار خرید و فروش می شود و قیمت سکه و طلا نیز کاهش زیادی نداشت.

اینطور به نظر می رسد که علی رغم اعلام شدن نرخ ارز تک نرخی اما هرگز ارز با این قیمت در بازار یافت نخواهد شد و شما مجبور به خرید ارز با نرخ بالا هستید. و این موضوع یعنی اینکه قیمت ها به مرور زمان با نرخ دلار ۵۸۰۰ تومانی خو خواهد گرفت و تورمی ثابت با شیب ملایم ایجاد خواهد شد.

اما هدف از این نوشته این است که تاثیر واقعی افزایش نرخ ارز بر زندگی مردم و صنعت ایران را بررسی کنیم. آنچه در واقعیت رخ داده این است که ارزش پول مردم ایران در برابر پول جهانی حدود ۳۰ درصد کاهش یافت که به منزله کاهش سفرهای خارجی و افزایش قیمت اقلام وارداتی به ویژه اقلام آمریکایی و اروپایی خواهیم بود. اما این کاهش ارزش پول با بالا رفتن دستمزدها به مرور زمان کاهش می یابد به این صورت که مردم سعی می کنند درآمدهایشان را افزایش دهند تا مرحمی باشد بر ارزش از دست رفته پول خود اما واقعیت این است که هیچگاه به نقطه قبلی بر نمی گردد!

از طرفی افزایش نرخ ارز در همین مدت کوتاه تاثیر زیادی بر صنعت ایران داشته است به نحوی که بسیاری از صنایع که از لحاظ قیمتی قادر به رقابت با محصولات خارجی نبودند مجددا مشغول به فعالیت شدند و بسیاری هم به فکر تولید محصولات داخلی افتادند که تا به حال فقط و فقط نمونه وارداتی آنها در کشور وجود داشت. برای مثال بنده که در صنعت آسانسور مشغول به فعالیت هستم باید عرض کنم که تا قبل از افزایش قیمت ها، تمایل مردم به خرید موتورهای آسانسور خارجی ۸۰ درصد و موتورهای آسانسور ایرانی ۲۰ درصد بود و هم اکنون و با افزایش قیمت ها به جرات می توان گفت این نسبت جا به جا شده است! همچنین بسیاری از شرکت های وارد کننده تصمیم به تولید این محصولات در داخل کشور کرده اند که نشان دهنده تاثیر فراوان افزایش نرخ ارز بر رونق تولیدات داخلی است.

این موضوع البته در مورد بسیاری از صنایع و خدماتی که تکنولوژی تولید در داخل کشور را ندارند بسیار گران تمام شده است و بازار این رسته از صنایع را به ورطه تعطیلی و کسادی کشانده. برای مثال بسیاری از محصولات خودروسازی، پزشکی، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی و … قابل تولید در ایران نیستند و این یعنی فشار مضاعف بر مردم و کسب و کارشان.

تصور کنید بسیاری از اقشار کم درآمد ایران جهت تامین دارو باید از داروهای خارجی با نرخ ارز جدید استفاده کنند که فشار مالی زیادی بر آنها وارد می کند. بسیاری از بیماری های خاص مانند MS و سرطان و … جهت پیشگیری نیاز به داروهای خارجی دارند که هزینه تهیه آنها برای مردم کمرشکن خواهد بود و دولت در صورت عدم حمایت از این اقشار باید پاسخگو باشد!.

بنابراین در کل می توان نتیجه گرفت که افزایش قیمت نرخ ارز تاثیر منفی بر زندگی قشر متوسط و پایین ایران خواهد داشت و همچنین قشر سرمایه دار و بعضا سرمایه گذار ایران را به خروج از بازار سوق خواهد داد. و همچنین صرفا جهت یادآوری عرض شود که تمام دولت های قبلی در دوره دوم ریاست جمهوری خود این افزایش نرخ ارز را به مردم ایران تحمیل کرده اند و تقریبا برای مردم عادی شده است!.

نویسنده: محسن شیرویی

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدونکنار: مشکلات کشور با الگوی حماسه خرمشهر برطرف می‌شود

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدونکنار گفت: مشکلات امروز کشور ما با الگوی حماسه خرمشهر قابل برطرف شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =