آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / قربانعلی خبازکناری بیان کرد: جوان فروشی و تجلیل فرمایشی در مراسم تجلیل از جوانان برتر فریدونکنار

قربانعلی خبازکناری بیان کرد: جوان فروشی و تجلیل فرمایشی در مراسم تجلیل از جوانان برتر فریدونکنار

مهم‌ترین دغدغه جوانان، اطمینان نداشتن و احساس نادیده گرفته شدن است که باید با تلاش و برنامه ریزی نسبت به بهره گیری از ظرفیت های آنها اقدام کرد»، جملات آشنایی که معمولا از سوی مسئولان به زبان می آید و در نهایت نیز به منصه ظهور نمی رسد.
جوان، ظرفیت بسیار عظیم و مهم کشور محسوب می شود که همواره در عرصه های مختلف به عنوان یک نیروی قابل اتکا از آن نام برده اند، جوانان منبع غنی استعداد، نوآوری و شکوفایی هستند که دغدغه ای جز دیده شدن ندارند و به دلیل عدم پختگی کامل، هیجانی بودن و شور و نشاط فراوان با یک تلنگر می شکنند و بی انگیزه می شوند.
یکی از مسائل بسیار مهمی که امروز و به ویژه در زمانی که هیجان جوانان در اوج شکوفایی خود قرار دارد، باید به آن توجه کرد نادیده گرفتن آنها و استفاده نکردن از ظرفیت و استعدادشان است که می تواند منجر به، به وجود آمدن آسیب ها و مشکلات اجتماعی شود.
بدون شک در هر مکان و زمانی که جوانان دیده نشدند ناهنجاری ها و برخی معضلات فرهنگی و اجتماعی به وجود آمد و دقیقا بر عکس آن وارد شدن این گروه فعال به مناسبت ها و عرصه های اجتماعی و فرهنگی موجب رشد و تعالی آن محیط شد.
در یک اقدام شایسته چند هفتهدقبل، شاهد برنامه ای مبنی بر دیده شدن جوانان در شهرستان فریدونکنار در قالب تجلیل بودیم اما این تجلیل با حرف و حدیث های فراوان و به حقی رو به رو شد که جای بحث و بررسی دارد.
در حالیکه با حضور یک فرماندار بومی و فرض تسلط کامل بر این شهرستان و اینکه تمامی مقاطع مردمی و دولتی را یکی پس از دیگری گذراند، باید شاهد یک جشن تجلیل کامل و با کمترین نقص می بودیم متاسفانه باز هم سطحی‌نگری و تجلیل فرمایشی در دستور کار قرار گرفت تا نشان دهد مسئولان یکی پس از دیگری می آیند و می روند و این جوانان همچنان دیده نمی شوند.
ضمن احترام به تمامی افرادی که مورد تجلیل قرار گرفتند اما در واقع این افراد تمام نخبگان فریدونکنار نبودند بلکه به نظر می رسید بسیاری از تجلیل شدگان بهترین های جوان اداره خود بودند و این ظلمی آشکار نسبت به جوانان نخبه و برتری است که در این شهرستان به دلایل مختلف در هیچ نهاد و اداره ای حضور ندارند و هرگز دیده نمی شود.
اینکه امثال افرادی چون سادات تبارها، موسویان‌ها، عزیزی‌ها، بلباسی‌ها، صفری‌ها، کرمی‌ها، اسفندیاری‌ها و …. دیده نشدند تقریبا به عادت تبدیل شده است اما جای تاسف فراوان دارد که شنیده ها از آن حکایت می کند برخی از ادارات برای تجلیل از منتخبان معرفی شده خود، از آن جوان منتخب برای تهیه جایزه طلب وجه می کنند و حتی آن افراد نیز تهدید می شوند.
اینکه به چه میزان این موضوع می تواند صحت داشته باشد به هیچ عنوان جای بحث نیست و موضوع تازه و قابل تاملی نیز به نظر نمی رسد بلکه تاسف‌مان از این بیشتر می شود که با نام جوان استفاده ابزاری می شود و برای چند رای «جوان فروشی» می شود.
البته این موضوع تنها به جایگاه دولتی در این شهرستان مربوط نمی شود، بلکه برخی نهادهای دیگر که می توانند متولی شناسایی نخبگان و جوانان فریدونکناری باشند نیز منفعلانه دست بر روی دست می گذارند تا خدایی ناکرده مردم نگویند «فلان نهاد!» باز هم مشکل آفرید.
چطور میشود جشنی که هر ساله با بیش از ۳۰۰۰ نفر برگزار می‌شد و تقریبا در سال برای یکبار هم شده مردم خطه‌ی مبارک به بهانه ارزش نهادن به مقام جوان شادی و نشاط رو حس میکردند به ۳۰۰ نفر کاهش داد؟
از جشن روز جوان و تجلیل از جوانان برتر فریدونکنار!! سخن های فراوانی گفته شده است اما این انتقادها نه برای تسویه حساب شخصی و نه برای خوش آمد عده ای خاص نوشته شده است، بلکه به منظور رفع نواقص و کلی نگری در آینده مطرح می شود تا شاید باری دیگر استفاده ابزاری از جوان برای یکبار هم که شده به پایان برسد.
شاید با گفتن این سخنان از هدف اصلی این مطالب دور شویم اما نکته مهمی که در میان سخنانم نهفته است این است که یک جوان آرمان خواه واقع‌نگر، هرگز به دنبال تجلیل و پس از آن سکوت در برابر مشکلات نیست، مشکلاتی که در فریدونکنار همچنان پابرجاست، جوان مومن و متعهد انقلابی کسی است که احساس وظیفه می کند و در برابر مسائل مختلف موجود در شهر سخنان خود را بی پروا به زبان می آورد و شاید دلیل دیده نشدن برخی از آنها نیز همین امر باشد.
مشکلات مربوط به پسماند زباله، فاضلاب هایی که به رودخانه و دریا می ریزند، شیرابه های مسموم و آلوده ای که در محل دپوی زباله به اراضی کشاورزی منتقل می شود، کمربندی به تاریخ پیوسته، مشکلات عدیده بیمارستان، عدم رفع مشکلات کارگران بندر، موضوع لاینحل مسکن مهر، بحث های به فراموش شده ایجاد شهرک صنعتی و شهر آستانه نو و ۱۰ها مشکل دیگر، در این شهرستان وجود دارد و جوانانی که می توانند کمک کار مسئولان باشند تنها در ادارات دیده می شوند و مسائل برطرف نمی شود!
#قربانعلی_خبازکناری ، اردیبهشت ماه سال هزار و سیصد و نود و هفت

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

فرماندار فریدونکنار: پرورش کرم ابریشم در فریدونکنار رونق می گیرد

  فرماندار فریدونکنار گفت: پرورش کرم ابریشم برای نخستین بار در این منطقه در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *