آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / روستایی / سرمایه‌گذاری ۹۵۰ میلیارد تومانی در صنعت آب مازندران

سرمایه‌گذاری ۹۵۰ میلیارد تومانی در صنعت آب مازندران

نشست خبری مدیران عامل صنعت آب مازندران در استانداری برگزار شد

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در این نشست به سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد تومانی در این حوزه در ۴ سال اخیر اشاره کرد و گفت: ۱۵۰۰ میلیارد تومان طرح جدید آبرسانی مصوب شده است، ۳ سد جدید با هزینه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان آماده اجرا شده است و ۱۷۰ پروژه با ۲۵۰ قرارداد در دست اجراست. ‎

محمدابراهیم یخکشی با اشاره به این که اقتصاد و معیشت استان آب است گفت: به دلیل عقب ماندگی تاریخی در حوزه زیرساخت‌های آب و کاهش منابع آب، موضوع آب باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

وی متوسط بارندگی استان را ۶۲۰ میلی متر، کل پتانسیل منابع آب را ۶ میلیارد متر مکعب، پتانسیل منابع آب‌های سطحی را ۵ر۴ میلیارد مترمکعب معادل ۷۵ درصد منابع و پتانسیل منابع آب‌های زیرزمینی استان را ۵ر۱ میلیارد متر مکعب معادل ۲۵ درصد منابع بیان کرد و افزود: کل بهره برداری از منابع آب استان ۳۴۰۰ میلیون متر مکعب معادل ۵۶ درصد منابع، بهره برداری ازآب‌های سطحی در استان ۲۳۰۰ میلیون متر مکعب معادل ۶۷ درصد مصارف و بهره?برداری آب‌های زیرزمینی ۱۱۰۰ میلیون متر مکعب معادل۳۳ در صد مصارف است.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران کل مصرف آب استان را ۳۴۰۰ میلیون متر مکعب اعلام و اضافه کرد: از این مقدار ۲۷۸۰میلیون متر مکعب معادل ۶٫۸۱ درصد در بخش کشاورزی، ۳۸۰ میلیون متر مکعب معادل۱۱٫۳درصد در بخش آب آشامیدنی،۶۰ میلیون متر مکعب معادل ۱ر۸ درصد در بخش صنعت و ۱۸۰میلیون متر مکعب معادل ۵ر۳درصد در سایر بخش‌ها به مصرف می رسد.

یخکشی به برنامه تامین آب استان اشاره کرد و با بیان این که ظرفیت سد‌های در دست بهره‌برداری ۴۰۰ میلیون متر مکعب است، گفت: افق مهار آب‌های سطحی در استان بصورت درازمدت ۱۸۷۰ میلیون مترمکعب، ۴ طرح در دست ساخت شامل گلورد، هراز، تکمیلی البرز، سیستم چالوس، ظرفیت طرح‌های در دست ساخت ۱۰۲۰ میلیون متر مکعب، تعداد سدهای در دست مطالعه۱۰ سد و ظرفیت سدهای در دست مطالعه ۴۵۰میلیون متر مکعب است.

وی به بهسازی و توسعه آب بندان‌ها و ساخت ۵ سد پلاستیکی اشاره کرد و یاد آور شد: برنامه ایجاد و توسعه شبکه آبیاری و زهکشی را به عنوان برنامه محوری در دست اقدام داریم.

او با بیان این که ۹۵ درصد از آب آشامیدنی استان از منابع زیرزمینی تامین می شود، خاطر نشان ساخت: طرح جامع آب شرب و صنعت و طرح آبرسانی شهری و روستایی در قالب ۹ مجتمع طراحی شد و به این ترتیب ریل?گذاری از اّب زیرزمینی به آب سطحی تغییر می کند.

یخکشی با اشاره به این که ۷ هزار کیلومتر رودخانه در مازندران وجود دارد که برای ۱۰۰۰ کیلومتر از آن نقشه تهیه و حریم بسترها مشخص شده و اقدامات ساماندهی صورت گرفته است، گفت: آب، پذیرنده آلاینده‌هاست و اجرای تصفیه خانه فاضلاب شهرها، حفاظت کیفی مخازن آب سطحی و تدوین برنامه عملیاتی حفظ محیط رودخانه‌ها از برنامه‌های این بخش است. برداشت شن و ماسه محدود شده و تراز برداشت از رودخانه‌ها کم شده است و رودخانه‌های استان در حال احیاست.

*سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب وفاضلاب شهری

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری مازندران هم با اشاره به این که در ۴ سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه آب و فاضلاب شهری مازندران هزینه شده است، افزود: در صنعت آب نیازمند توجه ملی هستیم و باید سطح برخورداری از منابع ملی به این بخش را با پیگیری مجدانه ارتقا ببخشیم. ‎

ذبیح‌الله ذاکری با اعلام این که از مجموع منابع آب آشامیدنی آب و فاضلاب شهری استان، ۶۲ درصد در شهرها و ۱۰ درصد در روستاها به مصرف می رسد، افزود: از آب آشامیدنی باقی مانده ۱۱ درصد از سوی گردشگران و ۱۷ درصد از سوی جمعیت غیر دائم مورد استفاده قرار می گیرد.

وی از آغاز عملیات اجرایی فاضلاب شهری بهشهر، نکا و گلوگاه خبر داد و گفت: اجرای طرح فاضلاب شهری نور، ایزد شهر، رویان و فریدونکنار را در برنامه داریم و یک تصفیه خانه نیز در ساری در ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

او با بیان این که نزولات آسمانی در استان کاهش یافته است، اضافه کرد: آب‌های سفره‌های آب زیرزمینی به سمت شوری می‌رود، لیکن دستگاه‌های متولی آب با برنامه‌ها و اجرای طرح‌های مختلف بطور مجدانه برای تأمین آب آشامیدنی سالم مردم مازندران تلاش می‌کنند.

*آبرسانی به ۴۹۶ روستا مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران نیز با اشاره به این که در ۴ سال گذشته ۴۹۶ روستای مازندران از آب آشامیدنی بهره مند شدند یادآور شد: ۲۳۱ روستا در ۲ سال گذشته از نعمت آب آشامیدنی برخوردار شدند.

‎مجید عبداللهی با اشاره به این که در سال ۹۲، با ۲۵۲ پروژه نیمه تمام در حوزه آب و فاضلاب روستایی در مازندران مواجه بودیم، افزود: تا سال ۹۵ بالغ بر ۱۶۰ پروژه را به اتمام رساندیم و در حال حاضر ۴۳۲ پروژه نیمه تمام که نشانگر آغاز پروژه‌های جدید در استان است، به ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

منبع: روزنامه اطلاعات

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

فرماندار فریدونکنار: پرورش کرم ابریشم در فریدونکنار رونق می گیرد

  فرماندار فریدونکنار گفت: پرورش کرم ابریشم برای نخستین بار در این منطقه در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *