آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / روستایی / پنج هزار هکتار از شالیزارهای مازندران بایر شد

پنج هزار هکتار از شالیزارهای مازندران بایر شد

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که ۲۰۴ هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت برنج رفته است، گفت: پنج هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های شالیکاری مازندران امسال به سبب کم آبی، بایر مانده است.

ابراهیم قربان نژاد : دو هزار و ۷۰۰ هکتار از این زمین ها در منطقه میاندرود، ۷۰۰ هکتار ساری و ۳۷۰ هکتار در جویبار قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۴۵۰ هکتار نیز از شالیزارهای بایر در شهرستان های نکا، بهشهر و گلوگاه (در شرق مازندران) قرار دارد، گفت: صاحبان این زمین ها به امید بارندگی و تامین آب، حتی فرصت انجام کشت جایگزین علوفه، سویا و کنجد را نیز از دست دادند.
قربان نژاد با وجود این افزود: یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های شالیکاری این مناطق کشت جایگزینی را به موقع انجام دادند که با این کار از بایر شدن زمین جلوگیری شد.
سد شهید رجایی ساری بر اساس اعلام مسئولان شرکت آب منطقه ای مازندران با ۶۰ درصد کاهش ذخایر آبی نسبت به سال آبی گذشته، بیشترین زیان را از خشکسالی و کاهش بارندگی تحمل کرده است.
این سد که ۱۶۲ میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی دارد، در بهار امسال تنها حدود ۵۵ میلیون متر مکعب ذخیره داشت که از این میزان ۲۲ میلیون مترمکعب برای پایداری سد قابل برداشت نیست.

**برداشت و ورود برنج تازه مازندران تا هفته آینده
رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران وضعیت رشد شالی در استان را مطلوب توصیف کرد و گفت: امسال بیش از ۹۰ درصد از شالیزارهای استان زیر کشت سه رقم طارم محلی، هاشمی و فجر از رقم های کم محصول و رایج رفته است.
وی با بیان اینکه تا هفته آینده برداشت شالی در حوضه آبریز هراز آغاز می شود، افزود: شالیکاران شهرستان های فریدونکنار ، آمل ، بابل ، بابلسر و محمودآباد هر سال در حوضه آبریز هراز حدود ۴۵ روز زودتر از مناطق شرقی استان کشت و کار برنج را آغاز می کنند و اکنون شالی این زمین ها در مرحله برداشت است.
مازندران سالانه با میانگین تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی پانزدهم فروردین در سطح حدود پنج هکتار از زمین های شالیزاری روستای فیروزکلا بخش دشت سر آمل نشا شد.
شالیکاران مازندرانی بویژه کشاورزان حوضه آبریز هراز کار نشای برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین آغاز کردند و دهه اول تیر ماه پایان کشت این محصول در زمین های شرق و کوهپایه ای استان است.

منبع: ایرنا

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

به شهردار بومی فریدونکنار کمک کنیم

به گزارش کناریها ، آنچه که همگان شاید در ذهن داشتیم اتفاق افتاد، داشتن شهردار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

27 + = 30