آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اقتصادی / نیم نگاهی به قیمت برنج فریدونکنار در سال ۹۷ و تاثیر آن بر اقتصاد منطقه

نیم نگاهی به قیمت برنج فریدونکنار در سال ۹۷ و تاثیر آن بر اقتصاد منطقه

🔰 نیم نگاهی به قیمت برنج فریدونکنار در سال ۹۷ و تاثیر آن بر اقتصاد منطقه

✍️ محسن شیرویی

⚜️ از اواخر سال ۹۶ و با افزایش نرخ ارز در کشور شاهد افزایش قیمت بیشتر اقلام بودیم و در نهایت با دو برابر شدن قیمت دلار (حدود ۸۰۰۰ تومان) تقریبا قیمت همه اقلام وارداتی و تولیدی دو برابر شده است که نگرانی های زیادی را در بین فعالین اقتصادی بوجود آورده است.

⚜️ با توجه به اینکه اقتصاد مازندران و بویژه شهرستان فریدونکنار وابسته به محصولات کشاورزی مانند برنج است لذا مسئولین زیربط و نمایندگان مجلس استان باید توجه ویژه ای به قیمت گذاری این محصول در سال جدید داشته باشند.

⚜️ واردات برنج در سال ۹۶ و ۹۷ به گونه ای است که قیمت برنج طارم فریدونکنار حدود ۱۰/۰۰۰ تومان قفل شده است و گویا قصد افزایش قیمت هم ندارد!

⚜️ در صورتی که قیمت برنج تغییر محسوسی نداشته باشد آنگاه باید منتظر کاهش شدید رونق اقتصادی در منظقه باشیم زیرا با توجه به افزایش قیمت ها و هزینه هایی که بر دوش کشاورزان وارد می شود می توان اینگونه برداشت کرد که در حالی که درآمد ثابت مانده است اما هزینه کاشت برنج تقریبا دو برابر شده است زیرا هزینه کارگر، سموم و کود مورد نیاز، کم آبی و تجهیزات مورد نیاز برای آبیاری زمبن ها مانند پمپ و … افزایش چشمگیری داشته است و بنابراین مردم در سال جدید درآمدشان بسیار کمتر خواهد شد و به همان نسبت خریدهایشان از بازار کمتر شده و کسبه بازار تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت.

⚜️ از طرفی اگر قیمت برنج افزایش چشمگیری نیابد آنگاه تجار منطقه هم سرمایه های خود را از دست رفته می بینند و هم اینکه دیگر انگیزه ای جهت سرمایه گذاری در این بخش نخواهند داشت و ترجیح می دهند سرمایه های خود را به بخش های غیرتخصصی و زودبازده مانند بازار خودرو و دلار و … منتقل کنند.

⚜️ در صورتی که تجار منطقه از بازار برنج خارج شوند، کشاورزان ممکن است نتوانند برنجشان را به موقع بفروشند و در نتیجه مدتی بعد مجبور به فروش محصولشان حتی زیر قیمت بازار شوند که خود اهرم فشاری خواهد بود بر رکود اقتصادی منطقه.

🔰 و اما راه حل کم کردن این فشارها چیست؟

🔅 حمایت همه جانبه نمایندگان مجلس استان مازندران از کشاورزان استان و جلوگیری از واردات بی رویه برنج

🔅 قیمت گذاری بین ۱۳ تا ۱۶ هزارتومانی برنج برای سال ۹۷ تا هم به مصرف کننده فشار نیاید و هم به فروشنده. هر چند قیمت برنج را میزان تقاضا تعیین می کند اما شورای قیمت گذاری برنج هم باید انصاف را رعایت کند.

🔅 تبلیغات همه جانبه مردم و مسولین در فضای مجازی و رسانه ها از محصولات کشاورزی منطقه و گسترش مصرف آن. بیایید کمی منصف باشیم و ببینیم در این مدت چگونه از داشته هایمان حمایت کردیم؟ اصلا کسی که وارد شهر فریدونکنار می شود می داند که مرکز برنج اصیل ایرانی هستیم؟ مطمئنن کم کاری از خودمان است!

🔅 حمایت دولت و مسئولین ار کشاورزان و تخصیص سوبسیت های مناسب برای کود و سموم مورد نیاز

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

فرماندار فریدونکنار: پرورش کرم ابریشم در فریدونکنار رونق می گیرد

  فرماندار فریدونکنار گفت: پرورش کرم ابریشم برای نخستین بار در این منطقه در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *