آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / کاهش آسیب فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای

کاهش آسیب فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای

فضای مجازی به عنوان یک پدیده نوظهور در بسیاری از عرصه ها و جنبه های زندگی فردی و اجتماعی افراد حضوری فعال دارد اما در برخی از موارد آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری را وارد کرده است. از این رو باید با آگاهی بخشی و آموزش سواد رسانه ای در خصوص استفاده صحیح از آن به کاهش این آسیب ها کمک کرد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «فضای مجازی ابزار مدرن ارتباطی، مانایی و پویایی انقلاب با برجسته سازی الگوهای دفاع مقدس و محیط زیست جزو تفکیک ناپذیر توسعه پایدار» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که در مطبوعات امروز (چهارشنبه) برجسته شده است.

** فضای مجازی ابزار مدرن ارتباطی
در دنیای امروز استفاده از فضای مجازی به عنوان یک ابزار مدرن ارتباطی به صورت فراگیر روز به روز در حال گسترش است و به تبع آن در ایران نیز با فراهم شدن زیرساخت های لازم استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به عنوان یک ابزار سریع و آسان ارتباطی تبدیل شده که گاها دیده می شود همراه با آسیب هایی باشد که برون داد آن را باید در فضای مجازی مشاهده کرد تا این آسیب ها رصد و شناسایی شوند.

روزنامه «ایران» با درج مطلبی با عنوان«من را باکلاس، زیبا و اهل تفریح و معاشرت ببین!» در گفت و گو با شروین وکیلی رفتار کاربران در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام را بررسی کرد و نوشت: اینستاگرام چنان که از ساختارش برمی‌آید، اصولاً برای مخابره‌ پیام‌های کوتاه و ساده طراحی شده است. به همین خاطر آنچه که از این مجرا دریافت می‌شود، اصولاً به‌ توجه اندکی نیاز دارد و تک جمله‌ها یا عکس‌ها (یا بتازگی فیلم‌های بسیار کوتاهی) را شامل می‌شود که جذب اطلاعات‌شان فقط بین ۲۰ تا ۶۰ ثانیه زمان لازم دارد. به همین خاطر قاعدتاً در این رسانه نمی‌توان مفهومی عمیق یا پیچیده را مخابره کرد. به بیان دیگر، اینستاگرام از ابتدا برای تبادل پیام‌های ساده، زودفهم، آشنا و پیش‌ پاافتاده طراحی شده و کسانی که به آن سرک می‌کشند، انگیزه‌شان خبردار شدن از حال و روز دیگران است و نه چیزی بیشتر. این را می‌توان به ارضای الکترونیکی میل باستانی به فضولی، کنجکاوی بی‌دلیل و غیرضروری در زندگی دیگران یا سطحی‌نگری و ابتذال تعبیر کرد. باید توجه داشت که از ابتدا چنین رسانه‌ای برای مخابره‌ همین جنس پیام ‌ها شکل گرفته است.

در ادامه این گفت وگو آمده است: در پویایی تصویرها و پیام‌ها در اینستاگرام هم، عقلانیتی تشخیص می‌دهم. این رسانه ابزاری است برای اینکه «من»‌ها تصویری دلخواه و پسندیده از خود را نمایش دهند و به دیگران اعلامش کنند و این هدف را با وسایلی مثل عکس و فیلم گرفتن و نوشتن جمله‌های ساده برآورده می‌کنند، یعنی عقلانیت که عبارت است از «تناسب میان اهداف و وسایل» اتفاقاً بخوبی در اینجا نمایان است. طی سال‌های گذشته همزمان با انقلاب دیجیتالی‌ که از سر گذرانده‌ایم، سه عامل نوظهور با این «هنر تنظیم انگاره» اتصال یافته است؛ یکی فراگیر شدن فناوری عکاسی و سوار شدنش روی گوشی ‌های همراه است که گرفتن عکس با کیفیت را به کاری ساده و دم‌دستی و بی‌هزینه بدل کرده است، دیگری پیدایش شبکه‌های اجتماعی است که ارتباط یک نفر با شمار زیادی از افراد را ممکن ساخته و ارسال پیام در فضایی عمومی را برای هرکس آسان کرده است. سومی، پیدایش فضاهایی مجازی مثل اینستاگرام است که اصولاً کارکردش «تولید انگاره‌ای زیبا از خویشتن» است. به این ترتیب سه دستاورد فناورانه باعث شده تا رفتاری مثل «سلفی گرفتن» یا «عکس گذاشتن» به کرداری عام، روزمره و به تعبیر شما «افراطی» بدل شود. در حالی که تا همین ۱۵ یا ۲۰ سال پیش هیچ یک از این رفتارها رایج نبود و حتی قابل پیش‌بینی هم نبود.

روزنامه «جوان» در یادداشتی با عنوان «این رابطه ایمن نیست» که به قلم داریوش یوسف وند نگاشته شد، آورده است: ترکیب ناهمگون ارتباط منشعب از فضای مجازی و شبکه ها اجتماعی به رغم منافع و مزایای بسیار ارزشمندی که برای انسان به ارمغان آورده است، آثار نامناسبی هم به جای گذاشته است. در واقع رنگ و لعاب آسیب ها فرق کرده است. بدتر اینکه در مواجهه با پست مدرنیته و انفجار اطلاعات همچنان سنت، پاتولوژی و آسیب بر بال تکنولوژی سوار شده و سریع تر منتقل می شود. در واقع تکنولوژی هست اما رفتار نرمال انسانی به همراه تکنولوژی وجود ندارد.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: در برخی گروه های شبکه های اجتمعی با تعداد اعضای دهها هزار نفری فرمی منتشر می شود با این آیتم ها : نام ، نام خانوادگی، سن، شغل، تحصیلات، شهر محل سکونت ، نوع خانه و … در فضای گروه منتشر می کنند و به این طریق وارد رابطه ای می شوند که با پایه ازدواج برناه ریزی می شود. این فقط یک نمونه است که به آن اشاره شد. در چنین عرصه ای شخصیت در سیطره ای ناهشیار است و آنچه افراد می بینیم منشعب از ناهشیاری است که به آن احاطه نداریم، حال این سوال عمیق پیش می آید که در روابط فضای مجازی چگونه می توان انسان آن سوی رسانه شناخت و آگاهی پیدا کرد.

روزنامه «رسالت» در مطلبی با عنوان «آینده فضای مجازی در اختیار نیروهای انقلابی است» در گفت وگو با مسلم معین مسوول فضای مجازی سازمان بسیج مستضعفین پرداخت و نوشت: امروزه با استفاده از اینترنت در مرکز تمامی فعالیت های بشر قرار گرفته است. در زندگی ما علاوه بر امراضی که عامل آن میکردب ها، ویروس ها و باکتری ها هستند، بشر با بیماری هایی دست به گریبان خواهد که عامل آن فناوری است. تا پیش از این شاهد هیچ کس تثصور نمی کرد انیترنت و تلفن همراه بیماری بروز بیماری های به اصطلاح فناورانه هستیم و وقتی بحث عادت و اعتیاد پیش می آید اسامی رایانه، اینترنت و تلفن همراه هم به ذهن ها می رسد. با اطمینان خاطر عرض می‌کنم که آینده فضای مجازی در اختیار جریان انقلاب و نیروهای انقلابی خواهد بود. مجموعه قرارگاه فضای مجازی بسیج با تمرکز بر هم‌افزایی در کنار رسانه‌های رسمی در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شبکه سایبری انقلاب اسلامی با محوریت بسیج تشکیل شده است. قرارگاه فضای مجازی در یک روش نوین در هر ۱۳ لایه از حوزه زیرساخت تا حوزه خدمات‌محور و انیمیشن ورود کرده و حضوری اثرگذار خواهد داشت.

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: دو محصول در حوزه بازی و انیمیشن وجود دارد. یکی از آن‌ها مربوط است به زیارت یادمان‌های شهدا در مناطق مختلف کشور و دیگری هم بازی ویدیویی مبتنی بر بازی موبایل تحت عنوان تکاور است که از رویارویی مدافعان حرم با تروریست‌ها روایت می‌کند. بنابراین گزارش مجموعه یادمان عشق نخستین مجموعه ویدیویی ۳۶۰درجه از یادمان‌های دفاع مقدس است همچنین بازی ویدیویی تکاور نبردهایی برای مقابله با تروریست های تکفیری در سوریه و عراق را به نمایش می گذارد.

** مانایی و پویایی انقلاب با برجسته سازی الگوهای دفاع مقدس
دفاع مقدس را باید یک عرصه فرهنگی دید و معارف آن اولویت نخست جامعه باشد و در برابر هجمه فرهنگی دشمن، بهترین عامل مصونیت بخش فرهنگ دفاع مقدس است زیرا انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای مانایی و پویایی به برجسته سازی الگوهای دفاع مقدس نیاز دارد.

روزنامه «اطلاعات» با درج یادداشتی با عنوان «دفاع مقدس، اندیشه بسیجی و جهاد اقتصادی» می نویسد: «هفته دفاع مقدس یادآور حادثه‌ای عظیم و به بار نشستن نتایجی عظیم‌تر در سیر انقلاب ملت ماست و هیچ‌گاه از ذهن ملت محو نخواهد شد.» رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)هفته بزرگداشت دفاع مقدس، فرصتی ارزنده و مناسب است تا بار دیگر با مرور تاریخ زرین جهاد، پایداری و استقامت فرزندان ملت رشید ایران اسلامی، یاد و خاطره دلاوران و رادمردان آن عرصه را گرامی بداریم. هفته دفاع مقدس یعنی همه ما از هر قوم و قبیله، دین و مذهب و از هر کجای این سرزمین که هستیم، مدیون و وامدار خون سرخ شهداء، ایثارگری ایثارگران، صبر و مقاومت آزادگان، حماسه‌آفرینی و بزرگواری خانواده‌های آنان هستیم. براین اساس به این رهنمود امام خمینی(ره) تمسک باید جست که فرمودند: «به ملت عزیز ایران توصیه می‌کنم نعمتی که با جهاد عظیم خودتان و خون جوانان برومندتان به‌دست آوردید، همچون عزیزترین امور قدرش را بدانید و از آن حفاظت و پاسداری نمایید.»

در ادامه این یادداشت که به قلم ابراهیم صادقی‌فر نگاشته شد، می خوانیم: به‌راستی که دفاع مقدس، عرصه تابناکی از جهاد و شهادت بود که مجاهدان اصلی آن شهداء، جانبازان، آزادگان و ایثارگران بودند و تصویری بی‌نظیر از دلدادگی به پروردگارشان را به نمایش گذاشتند و صحنه‌های جاودانی را خلق کردند که افلاک را در نوردید. رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ رزمندگان دوران دفاع مقدس باید به نسل جوان جامعه بازگو شود تا جوانان امروز ما با این روحیه ایثارگری آشنایی پیدا کنند. منشاء و کانون الهام عنصر ایثارگری و شهادت‌طلبی در این دوران در حقیقت قیام عاشورا است و امسال شاهد تقارن هفته مبارک دفاع مقدس و ایام‌الله حماسه حسینی هستیم. در این قاموس معرفتی باید مقوله اعتماد و اطمینان رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری درباره توان ایستادگی و پایمردی ملت بزرگ ایران و مقابله آنها با تحریم‌ های استکبار جهانی و به‌ ویژه ایالات متحده را تبیین کرد. موضوعی که مبتنی بر شاخص ‌های کلاسیک یا آکادمیک قابل تبیین نیست و همین موضوع موجب خطای محاسباتی تحلیلگران اندیشکده‌های تصمیم‌ساز دشمن شده است.

روزنامه «وطن امروز» در گزارشی با عنوان «دشمن مردم» می نویسد: طولانی‌‌‌‌‌ترین جنگ قرن گذشته پس از جنگ ویتنام، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود. این جنگ که ۸ سال به طول انجامید تنها نبرد در تاریخ ۲۰۰ ساله اخیر ایران بود که در نتیجه آن وجبی از خاک این مرز پرگهر از دست نرفت. ایران در تاریخ معاصر در پی هر جنگی، زمینی از دست داده و متحمل خسارت ‌های فراوان شده است تا آنجا که از زمان روی کار آمدن قاجار به این سو نزدیک به یک میلیون کیلومتر از خاک ایران جدا شده است. اگرچه در آغاز جنگ به دلایل متعدد از جمله ناهماهنگی‌‌های موجود در رأس مدیریت جنگ بویژه رئیس ‌جمهور وقت (بنی‌صدر) دشمن توانست با ورود به خرمشهر و حصر آبادان مناطقی از خوزستان را به اشغال درآورد اما پس از فتح خرمشهر در سال ۱۳۶۱، بتدریج موازنه جنگ به سود ایران تغییر کرد و متعاقب عملیات ‌های بزرگ خیبر و بدر بخش ‌هایی از خاک عراق به تصرف نیروهای ایران درآمد. در این مرحله رژیم بعثی عراق با استفاده از سلاح‌های شیمیایی‌ که از اروپایی ‌ها گرفته بود، حملاتی را علیه نیروهای ایرانی ترتیب داد تا آنجا که بیش از ۳ هزار بار با بمب‌‌ های شیمیایی خاک ایران را هدف قرار داد.

در ادامه این گزارش آمده است: در نتیجه حملات شیمیایی رژیم بعث تعداد زیادی از مردم به شهادت رسیدند و قربانی این تجاوز وحشیانه شدند. جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با قبول قطعنامه ۵۹۸، در ظاهر به پایان رسید اما همانطور که امام پیش‌بینی کرده بود، قبول قطعنامه به معنای حل مسأله جنگ نبود. عراق پس از قبول قطعنامه مجددا به کشور حمله کرد. عراق از ابتدای تصویب قطعنامه ۵۹۸ آن را پذیرفته بود و بارها به دنیا گفته بود ایران با نپذیرفتن قطعنامه آتش جنگ را شعله‌ورتر کرده است. اما وقتی ایران قطعنامه را پذیرفت، ۳ روز پس از آن ارتش عراق از مرزهای ایران گذشت و به سمت خرمشهر و اهواز پیشروی کرد. پیام امام به فرماندهان سپاه قابل تامل است: «این نقطه حیاتی کفر و اسلام است. یعنی نقطه شکست یا پیروزی اسلام یا کفر است و باید متر به متر جنگید و هیچی از هیچ‌کس پذیرفته نیست». شبیه روزهای شروع جنگ، رزمندگان و نیروهای مردمی به بعثی‌ها حمله کردند و آنها را عقب زدند. در ادامه منافقین فرصت پیش آمده را زمان مناسبی دانسته و به‌رغم آنکه طرح حمله به ایران برای سالگرد جنگ تدارک دیده شده بود، زمان آن ۲ ماه به جلو انداخته شد.

روزنامه «جوان» در مطلبی با عنوان «آدم در جنگ زود بزرگ می شود» به گفت وگو با نپوحید سلامات پرداخت و نوشت: جنگ یعنی آوارگی، یعنی خمپاره، یعنی خون، یعنی اتفاقات تلخی ک با گذرزمان، فراموش نمی شود، یعنی از دست دادن عزیزانی که با هر نگاهی به گوشه و کنار شهر نبودشان یادآور می شود. اما دفاع مقدس هشت سال مردم ایران معنای تازه ای به جنگ بخشید. جنگ برای مردم ایران یعنی فداکاری، یعنی ایثار، یعنی از خودگذشتگی، یعنی گذاشتن جان عزیز، یعنی شهادت و جانبازی. اتفاقی که خیلی ها را از عالم کودکی به بزرگسالی پرتاب کرد چراکه دیگر فرصتی برای کرودکی کردن باقی نمانده بود.

در ادامه این مطلب آمده است: هفته دفاع مقدس یادآور آوارگی، خمپاره، ویرانی، خون، شهادت و انتفاقات تلخی که هرگز از خاطرمن پاک نمی شود. البته جنگ که شروع شد ، من خیلی کم سن و سال بودم و فقط ۱۴ سال داشتم. دوبار مجروح شدم سال ۶۳ر ترکش خوردم و سال ۶۵ هم شیمیایی شدم. جنگ بخور بخور هم داشت. ترکش، تیر، شیمیایی و اما قسمت تلخ آن وقتی بود ک عزیزانت جلوی چشمانت جان می دادند و کاری از دستت بر نمی آمد. یکی از دوستانم در بغل خودم ترکش خورد به شدت زخمی شد و بیمارستان اعزامش کردند اما به شهادت رسید. خیلی ها رفتند و ما ماندیم جایشان خیلی خالی است و نبودشان آزار دهنده…

** محیط زیست جزو تفکیک ناپذیر توسعه پایدار
حفاظت از محیط زیست به عنوان جزو تفکیک ناپذیر توسعه پایدار قرار گرفته است. مصادیق ناپایداری همانند استفاده نامناسب از انرژی و یا انرژی های نامناسب، بهره برداری و تخریب بی رویه منابع پایه، افزایش جمعیت، الگوهای نامعقول تولید و مصرف، افزایش آلودگی ها و … از جمله مشکلات محیط زیستی محسوب می شوند. بنابراین افرادی که به آینده کره زمین و حفظ موجودیت آن علاقمندند باید با حفاظت از محیط زیست در صدد رفع ناپایداری و بهبود کیفیت آن برآیند.

«روزنامه ایران» با درج گزارشی با عنوان «آلودگی خزر تا چه حد جدی است؟» می نویسد: یک سو دریاست با جمعیتی که می‌خواهند از واپسین روزهای تابستان بهره ببرند و سوی دیگر شهر. فریدونکنار در بعدازظهر تابستانی رو به پاییز حضور آخرین مسافران تابستانی را نظاره می‌کند. شهری با مشخصه دیگر شهرهای مازندران؛ همان کمربندی‌ و ترافیک میدانگاهی‌اش و همان قیل و قال بازار محلی با بوی ماهی و سبزی تازه و سیر و ترشی. چادرهای مسافری در فاصله‌هایی نزدیک به ساحل دیده می‌شوند. مهر و اوایل آبان هم البته همچنان بساط سفر به مازندران گسترده است. پشت تمام این تصاویر اما آن روی دیگر شمال است که ما هیچ وقت نمی‌بینیم. باید از ازدحام مسافران و صدای امواج فاصله گرفت تا صداهای دیگری را هم شنید. آن سوی ساحل شهر توریستی مازندران، درست جایی که از زیرگذر عبور می‌کنم، سیمای شهر در کنار کانال قطور پیدا می‌شود؛ منظره آب راکد و قایق‌هایی که گوشه و کنار پارک شده‌اند و خبری از کسی نیست. دیواره کانال مجراهای کوچک و بزرگی دیده می‌شود که آب از آنها توی کانال می‌ریزد و کانال هم خودش به دریا. سطح آب، جابه‌جا با زباله پوشیده شده. این آب از کجا به کانال می‌ریزد؟

در ادامه این گزارش آمده است: یکی از اهالی محل این طور جواب می‌دهد: «آبی است که از کوچه‌ها جمع می‌شود، آب‌های سطحی است.» و بعد به کوچه‌های شیبدار عمود به کانال اشاره می‌کند. می‌پرسم یعنی فاضلاب خانه‌هاست؟ جواب می‌دهد: «خانه‌ها برای خودشان فاضلاب دارند. گمان نمی‌کنم مال خانه‌ها باشد اما آب‌های سطحی از خیابان جمع می‌شود و به رودخانه می‌ریزد. من تازه آمده‌ام این شهر. می‌خواهید از کس دیگری بپرسید.» خیابان تقریباً خلوت است. مردی پاچه‌های شلوار را تا زانو بالا زده و مشغول تمیز کردن قایقی است که به نظر می‌آید مدت‌ها از آن استفاده نشده. علی ماهیگیر است. البته که حالا فصل ماهی نیست و اگر باشد هم آن طور که می‌گوید ماهی آنقدر کم شده که ارزش تور انداختن ندارد: «تو را به خدا توی این آب نروید، همه‌اش فاضلاب است. آدم دلش برای این مسافرها می‌سوزد که دل‌شان خوش است آمده‌اند دریا. ما که بچه شمالیم دیگر توی آب نمی‌رویم. تمام فاضلاب می‌رود توی دریا.» این تنها نمونه‌ای است از واقعیتی که در شمال کشور وجود دارد. بارها و بارها نسبت به ورود پساب صنعتی و فاضلاب‌های خانگی به دریای خزر هشدار داده شده و این درحالی است که مسافران سواحل شمالی معمولاً بدون آنکه تصوری از آلودگی آب داشته باشند، به رسم همیشه تنی به آب می‌زنند و از آبتنی در خزر لذت می‌برند درحالی که آب آلوده براحتی می‌تواند میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را به انسان انتقال دهد.

روزنامه «اعتماد» با درج گزارشی با عنوان «مدیریت یکپارچه منابع آب؛ راه پیشگیری از «بیابان‌زایی مفرط»» به گفت وگو با مجید شفیع‌پور، رییس موسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران پرداخت و نوشت: براساس آخرین آماری که سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد نسبت به سال مبنا یعنی سال ۱۸۵۰ میلادی میانگین افزایش دمای ایران حدود ۲ درجه سلسیوس بوده است؛ به عبارتی بیش از میانگین افزایش دمای کره زمین. در همین دوره میانگین افزایش دمای کره زمین ۱٫۲۲ درجه سلسیوس بوده است. احتمالا این عدد ۱٫۳ که از سوی مرکز ملی خشکسالی اعلام شده بر مبنای سال مبدا که۱۸۵۰ میلادی و آغاز انقلاب صنعتی است. افزایش دما فارغ از اینکه از نظر چقدر بوده، نشانه‌ای است از واقعیت. یکی اینکه میزان جذب تابش خورشیدی به ازای هر متر مربع از کشور افزایش پیدا می‌کند. افزایش تبخیر سطحی و افزایش دمای شهرها و حومه‌ها را شاهد خواهیم بود.

در ادامه این گزارش آمده است: قبل هر چیز باید تاکید کنم که ما باید به سمت مدیریت یکپارچه منابع آب حرکت کنیم. بر اساس اصول علمی معمولا ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر کشورها دست نخورده باقی می‌ماند و حداکثر ۶۰ درصد مصرف می‌کنند. ما الان سال‌هاست که از این الگو دور شده‌ایم. گام اول این است که باید برداشت و مصرف‌مان را به توازن برسانیم. از طرف دیگر باید حقابه زیست‌محیطی در اولویت تخصیص‌ها قرار گیرد. آب‌های ژرف خودشان کارکرد لازم را دارند. مثلا من مقاله‌ای را دیدم که ریشه مقداری از همین آب ‌ها در سلسله جبال زاگرس است و خروجی آب به خلیج فارس می‌رسد. یعنی این‌گونه نیست که ما بگوییم آب‌های ژرف را استفاده می‌کنیم بدون اینکه روی پایین‌دست تاثیر نگذارد. اینگونه مطالعات برای بهره‌برداری از منابع آبی باید مبتنی بر روش‌های معقول عدم تداخل با چرخه‌های طبیعی و همین‌طور مبتنی بر ارزیابی چرخه عمر این منابع باشد.

روزنامه «همدلی» با انتخاب مطلبی با عنوان «آب و تالاب ها محور اصلی برنامه ها» به گفت وگو با ژیلا آقایی مدیر کل مشارکت ‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت و نوشت: تالاب‌ها اکوسیستم ‏های با ارزشی هستند که از کارکردهای بسیار متنوعی به منظور حفاظت از تنوع زیستی، ارزش‌های طبیعی، اقتصادی و اجتماعی متعدد، برخوردار هستند. اهمیت تالاب‌ها بویژه در مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران بیشتر است. تالاب‌ها از طرق مختلف می‌توانند اثرات تغییر اقلیم را کاهش دهند، بنابراین زوال و نابودی تالاب‌ها اثرات تغییر اقلیم را تشدید ‌می‌نماید. در حال حاضر تالاب بین‌المللی‌انزلی تحت تاثیر انواع استرس‌ها و آلاینده‏ های محیطی از قبیل ورود پساب‌های‌صنعتی، کشاورزی و شهری، حضور گونه‌های غیربومی‌، تغییرکاربری و تغذیه‌گرایی قرار گرفته است. به همین دلیل نیاز به بررسی تغییرات مکانی ‌و زمانی آلاینده‌ها با استفاده از شاخص ‏های کیفی از مهمترین مولفه‌های مطالعات کیفی‌آب است. به تازگی تدوین برنامه ۱۰۰ روزه معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با موضوع آب و تالاب به اتمام رسید. خوشبختانه همکاری موثری با دفاترتخصصی مرتبط با حوزه آب و تالاب انجام و در نهایت برنامه ۱۰۰ روزه آب و تالاب با برش استانی تدوین و ابلاغ شد. برگزاری زنگ‌های آموزش با موضوعات ارزیابی آسیب‌پذیری تالاب‌ها، بررسی تجربیات موفق در احیای تالاب‌ها، اهمیت وشناخت تالاب‌های ساحلی و تعیین وضعیت کیفی رودخانه‌ها از جمله مواد این برنامه ۱۰۰ روزه است.

در ادامه این گفت وگو آمده است: زنگ‌های آموزش هر دو هفته یک بار به مدت دو ساعت و با حضور اساتید و متخصصان برگزار خواهدشد که علاوه بر کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست امکان حضور عموم مردم از جمله دانشجویان و سمن‌ها وجود دارد. توزیع و انتشار محتوای آموزشی در مورد اهمیت و وضعیت موجود تالاب‌ها و وضعیت کیفی منابع آب و… در قالب‌ مدیا از طریق پورتال سازمان محیط زیست و سایر دسترسی‌ها، اطلاع‌رسانی خواهد شد. علاوه بر برش‌های استانی برنامه ۱۰۰ روزه آب و تالاب، برنامه‌هایی نیز در سطح ستاد تدوین شده است و هفته جاری نهایی می‌شود.

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

جلسه قرارگاه جوادالائمه در شهرستان فریدونکنار

به گزارش کناریها ، دومین جلسه استانی قرارگاه جوادالائمه با موضوع پیگیری امورات محله اسدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

66 − 56 =