آموزش وردپرس
خانه / شهرستان / هر ساله در ماه های محرم و صفر بوی حلیم نذری در کوچه پس کوچه های دیار علویان می پیچد که نشان از ارادت مردم این خطه سبز به سالار شهیدان دارد، رسمی که ریشه ای کهن دارد.

هر ساله در ماه های محرم و صفر بوی حلیم نذری در کوچه پس کوچه های دیار علویان می پیچد که نشان از ارادت مردم این خطه سبز به سالار شهیدان دارد، رسمی که ریشه ای کهن دارد.

به گزارش کناریها به نقل از خبرگزاری ایرانا،محرم که از راه می رسد دیگ های حلیم یکی پس از دیگری در کوچه پس کوچه های مازندران به صف می نشیند تا مرثیه عزاداران حسینی با ادای رسمی دیرینه در کنار دیگر آیین های سوگواری تکمیل شود‌.
آیین حلیم پزی هر ساله در روزهای تاسوعا و عاشورا، اربعین و روز ۲۸ صفر مصادف با رحلت پیامبر اکرم (ص) در شهرهای مازندران برگزار می شود که قدمتی ۲۰۰ ساله دارد.
هر ساله مردم در شب اربعین حسینی دیگ های حلیم را بار می گذارند و تا سحرگاه فردا با ذکر دعا و صلوات و یا حسین گویان حلیم را هم می زنند.
این غذای مخصوص ایام محرم و صفر از گندم و گوشت و حبوبات تهیه می شود و هر کس به اندازه توان مالی خود در خرید اقلام آن شریک می شود. در این مراسم ارادتمندان اهل بیت (ع) شب تا صبح در کنار دیگ های حلیم خیمه عزا بر پا می کنند و پس از طبخ حلیم برای رضای خدا و افزایش روزی اقدام به توزیع ان بین نیازمندان می کنند.
از غروب امروز طبق روال هر ساله دیگ های حلیم پس از نمازهای مغرب و عشا با ذکر یا سید الشهدا روی اجاق قرار گرفتند و آتش زیر دیگ ها علم شد تا طعامی برای پذیرایی صبحگاهان اربعین فراهم شود.
حلیم پزی در مازندران اما رسمی تنها مختص امامزاده و تکایا نیست و تقریبا در بیشتر نقاط شهر و روستا با گردهمایی عده ای از سوگواران آتش حلیم علم می شود.
آیین حلیم پزان همانگونه که گفته شد در کنار دیرینگی و ارادت نشان و سمبلی از اتحاد و همدلی سوگواران حسینی است،
رسمی که به همت شیفتگان حسینی زنده مانده و هرسال پررنگ تر می شود تا به نسل های بعدی نیز تقدیم شود

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

نقد…! چالش یا فرصت

نقد را میتوان جدا کردن سره از ناسره و شناختن خوبی‌ها و بدی‌های یک چیز، تعریف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 79 = 81