آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / به بهانه ۱۵ آبان روز ملی درنا تالاب چشم‌ به راه «امید»/درنا؛ ققنوسی دیگر

به بهانه ۱۵ آبان روز ملی درنا تالاب چشم‌ به راه «امید»/درنا؛ ققنوسی دیگر

به گزارش کناریها به نقل از خبرگزاری فارس مازندران،

چند سالی است که تک‌درنای سیبری میهمان تالاب‌های مازندران است، دیر می‌آید و با آمدنش نقش حیات بر تالاب می‌زند؛ فریدونکنار، ازباران و سرخرود فرقی ندارد، هر جایی که مایل باشد فرود می‌آید.سرویس اجتماعی/تک‌درنای سیبری که در مازندران به «امید» معروف شده، چند سالی است که دیر به دیر وارد این استان می‌شود اما با آمدنش شور و شعفی در طبیعت‌دوستان برمی‌انگیزد و رنگ حیات به تالاب مورد علاقه‌اش می‌بخشد.
پرنده‌ای به نام ققنوس را همه ما می‌شناسیم، در اساطیر کهن ایران، مصر، چین و یونان نامش به نیکی آمده است و او را نماد جاودانگی و عشق و زندگی دوباره می‌دانند. نیما یوشیج در توصیف این پرنده مقدس می‌گوید: «قُقنوس، مرغ خوش‌خوان، آوازهٔ جهان، آواره مانده از وزش بادهای سرد، بر شاخ خیزران، بنشسته‌است فرد. بر گرد او به هر سر شاخی پرندگان .او ناله‌های گمشده ترکیب می‌کند، از رشته‌های پارهٔ صدها صدای دور، در ابرهای مثل خطی تیره روی کوه، دیوار یک بنای خیالی می‌سازد»….
* درنا؛ ققنوسی دیگر!
درنا اما پس از ققنوس پرنده‌ای است که راز جاودانگی را با خود به‌همراه دارد، درنا را نماد صلح و رقص و آواز نیز نامیده‌اند، درناها تک‌همسر هستند و اگر جفت خود را از دست بدهند تا پایان عمر به‌تنهایی زندگی می‌کنند.
درنا در سروده‌های بسیاری از شاعران آمده است و به‌طور ویژه شاعران سبک نیمایی از آن بسیار گفته‌اند، احمد شاملو در یکی از شعرهای معروف خود این‌گونه آورده است: «پر پرواز ندارم اما دلی دارم و حسرت درناها، و به هنگامی که مرغان مهاجر در دریاچه‌ی ماهتاب پارو می‌کشند، خوشا رها کردن و رفتن، خوابی دیگر به مردابی دیگر، خوشا ماندابی دیگر به ساحلی دیگر به دریایی دیگر، خوشا پر کشیدن خوشا رهایی، خوشا اگر نه رها زیستن، مردن به رهایی! آه! این پرنده، در این قفس تنگ، نمی‌خواند».

* ۱۵ آبان‌ماه روز ملی درنا
۱۵ آبان‌ماه روز ملی درنا است تا بیش از پیش به اهمیت این پرنده حمایت‌شده و در معرض انقراض پی ببریم، باتوجه به حضور تک‌درنای سیبری که امیدواریم امسال نیز راهی مازندران شود، از سوی بنیاد بین‌المللی درنا(FCI) مرکز حفاظت و تحقیقات درنای سیبری در فریدونکنار تاسیس شد که اکنون ۱۱ سال از فعالیت آن می‌گذرد.
«امید» تنها بازمانده از درناهای گله غربی است، او سال گذشته در چهارم آذرماه در یک روز کاملاً سرد و بارانی وارد تالاب فریدونکنار شده بود و به گفته رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران، در واقع با تأخیر یک‌ماهه نسبت به سال ۹۵ خود را به تالاب فریدونکنار رساند.
کوروس ربیعی می‌گوید: آمدن درنا زمان خاصی ندارد، حرکت او برحسب شرایط آب و هوایی است و هر زمان که تشخیص دهد از مسیرهای همیشگی و پس از توقف در چند ایستگاه بین‌راهی در نهایت در فریدونکنار فرود می‌آید و تا پایان اسفندماه در این زیستگاه می‌ماند.
او می‌افزاید دقیقاً مشخص نیست که سابقه مهاجرت درناهای سیبری به مازندران از چه سالی بوده است اما براساس گفته‌های بومیان، از حدود ۲۰ سال گذشته تاکنون درناهای سیبری وارد تالاب فریدونکنار می‌شوند و در این مدت جمعیت آنها از ۱۰ تا ۱۵ فرد به چهار و سپس دو(آرزو و امید) و در نهایت به یک فرد(امید) کاهش یافته است.
* امید؛ باقی‌مانده از گله غربی
به گزارش فارس، از گله شرقی درناهای سیبری ۳ هزار و ۲۰۰ فرد باقی مانده است که معمولاً در دریاچه پویانگ چین زمستان‌گذرانی دارند اما این دریاچه که بزرگترین دریاچه آب شیرین چین است، با کاهش منابع آبی مواجه شده و به عقیده برخی از کارشناسان محیط زیست، پویانگ دچار مرگ تدریجی شده و از این نظر، درناها و جمعیت زیاد دیگری از پرندگان مهاجر با مشکل مواجه می‌شوند.

از درناهای گله غربی نیز تنها امید باقی مانده است و گله مرکزی که در هند فرود می‌آمدند منقرض شده‌اند، از این‌رو حفاظت از پرندگان حاضر بسیار حائز اهمیت است به‌ویژه اینکه زیستگاه‌های آنها در حال از بین رفتن است و درناها بین یک تا دو تخم می‌گذارند که تنها یکی از آنها را نگه می‌دارند!
این‌روزها دوستداران طبیعت چشم‌انتظار تنها درنای باقی‌مانده از گله غربی هستند، آنها می‌گویند: تک‌درنای سیبری که بیاید حس جاودانگی و امید گل می‌کند

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

به شهردار بومی فریدونکنار کمک کنیم

به گزارش کناریها ، آنچه که همگان شاید در ذهن داشتیم اتفاق افتاد، داشتن شهردار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2