آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / محیط زیست / عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری مطرح کرد افزایش آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری مطرح کرد افزایش آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در مازندران

به گزارش کناریها به نقل از خبرگزاری ایسنا،
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: انواع آلودگی به وسیله فاضلاب‌های کشاورزی، صنعتی و دامی وارد رودخانه‌ها و منابع آبی زیرزمینی مازندران می‌شود.
محسن مسعودیان در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به موضوع بحران آب در کشور و مازندران، اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور در دوره خشکسالی قرار دارد و این دوره‌های اقلیمی تکرارپذیر هستند، شاهد وضعیت مطلوب آبی در کشور نیستیم.
شیوه درست مصرف کردن را بیاموزیم
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مسئله در این زمینه، شیوه استفاده در مصرف آب است، بدین معنی که وقتی مصرف نسبت به منبع موجود بیشتر باشد، بحران ایجاد شده و منابع آبی تحلیل می‌رود، تصریح کرد: عملکرد نامناسب ما نسبت به آب های زیرزمینی و سطحی یکی از دلایل بحران آب است به طوری که وقتی آب ورودی به منابع زیرزمینی کم باشد تغییر در چرخه آب ایجاد می شود و نمونه آن در خشک شدن دریاچه ارومیه نمود پیدا کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ادامه داد: از حدود ۴۰ تا ۵۰ سال در شرق استان آب زیرزمینی کاهش یافته و به این دلیل میانکاله دچار مشکل شده است اما این امر در غرب مازندران، اوضاع بهتری دارد هرچند غرب مازندران همچنان نیازمند دقت بیشتری در مدیریت مصرف آب های زیرزمینی است تا خشکی که در شرق اتفاق افتاد، صورت نپذیرد.
ماهی در رودخانه‌ها نیست
مسعودیان در ادامه به وضعیت آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در مازندران اشاره کرد و گفت: انواع آلودگی به وسیله فاضلاب‌های کشاورزی، صنعتی و دامی وارد رودخانه‌ها و منابع آبی زیرزمینی مازندران می‌شود.
وی به تبعات ناشی از افزایش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی پرداخت و افزود: به عنوان مثال ماهیان رودخانه‌های مازندران نسبت به ۳۰ سال گذشته با کاهش رو به رو شده و یا از بین رفته است، همچنین از نظر کیفی نیز تغییرهای محسوسی داشته‌اند که تمام این موارد از آلودگی آب رودخانه ها نشات می گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خاطرنشان کرد: افزایش نیازهای مداوم به مصرف آب بدون توجه به منابع و احداث سازه های تصفیه، موجب بروز مشکلاتی چون آلودگی آب می شود، وقتی کیفیت آب رودخانه ای تغییر می کند، این تغییرات موجب تغییر گونه‌های گیاهی، حیوانات و آبزیان نیز می شود.
کنترل مصرف آب در مازندران کم است
مسعودیان با اشاره به اینکه مازندران یکی از استان هایی است که کنترل مصرف آب در آن کمتر از استان های دیگر است، تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور به لحاظ منابع آب زیرزمینی مورد تهدید قرار دارد کشاورزان نیز باید نسبت به مصرف آب، نکات لازم را رعایت کنند.
وی گفت: برخی از کشاورزان اقدام به حفر چاه‌های غیرمجاز و اقدام تامین آب از منابع زیرزمینی می‌کنند که باید کنترل جدید در این امر صورت بگیرد.

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

آغاز فعالیت گشت شبانه‌روزی برای مقابله با آتش زدن کاه و کلش در مازندران

جهاد کشاورزی استان مازندران اعلام کرد که برای جلوگیری و برخورد با متخلفان سوزاندن کاه و کلش در شالیزارها در چند شهر استان گشت های شبانه روزی مستقر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 − 70 =