آموزش وردپرس
خانه / شهرستان / ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران: بعضی‌ از شهرداری‌ها از مهربانی ما سوءاستفاده می‌کنند/فریدونکنار از شهرهای آسیب‌پذیر شناخته شده است.

ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران: بعضی‌ از شهرداری‌ها از مهربانی ما سوءاستفاده می‌کنند/فریدونکنار از شهرهای آسیب‌پذیر شناخته شده است.

به گزارش کناریها به نقل از خبرگزاری شمال نیوز،مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: محل درآمد نهاد عمومی کتابخانه نیم درصد تمام دریافتی از شهرداری‌هاست و اگر همه‌شان مستعد بودند و پرداخت می‌کردند، قطعاً هیچ مشکلی وجود نداشت، هرچند وضعیت پرداختی از ۳ سال پیش تا کنون بهتر شده است.

آرزو ولیپور صبح امروز در نشست خبری به‌مناسبت هفته کتاب اظهار کرد: مازندران ۱۱۵ کتابخانه و ۸۶ کتابخانه‌ نهادی و ۲۹ کتابخانه مشارکتی و مستقل دارد و تا پایان مهرماه امسال ۱۱۰هزار عضو فعال و ۱۰۵ هزار نسخه امانت در کتابخانه و منابع موجود در کتابخانه یک میلیون و ۸۸۴ هزار نسخه کتاب است.
وی با بیان اینکه ۳۸ پروژه نیمه‌تمام در استان به اعتبار ۳۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: بعضی از این پروژه‌ها مربوط به ۱۴ سال پیش است و از خیرین استان برای اتمام این پروژه‌ها استمداد می‌طلبیم و از سال گذشته ۸ پروژه افتتاح کردیم که از محل خیرین تکمیل شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران تصریح کرد: طرح کودکان کتاب در کشور فراگیر شده اما تعداد کودکان محدود و در حال حاضر ۱۳ کودک فعال که فعالیت‌شان کتابخوانی است که مشغول کار در خیابان برای‌شان ساعت مطالعه خریدیم.
این مسؤول ادامه داد: طرح مطالعه با تابستان یکی از طرح‌های خوب مازندران است که برای دامداران، کشاورزان، چوپانان و گردشگران نوار ساحلی با کمک بسیج ۵۴۰ تیم به شهرهای مختلف استان و در روستاهای دوردست این طرح اجرا شده است.
ولی‌پور اضافه کرد: در جشنواره رضوی مازندران ۵۴ هزار شرکت‌کننده داشت و ۱۵ کتابخوان ملی در این جشنواره رتبه کسب کردند و اولین سیر مطالعاتی یاوران موعود نیز در مازندران برگزار شد.
وی با بیان اینکه عزاداری‌های ما باید جهت‌دار باشد، تصریح کرد: ما در عزاداری امام حسین(ع) برای مشکلات‌مان گریه می‌کنیم اما اشک‌های ما باید بابصیرت، هوشمندانه و آگاهانه باشد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران خاطرنشان کرد: در ایام محرم کتاب‌هایی که در راستای قیام امام حسین(ع) بود، نذر فرهنگی شد.
این مسؤول با اعلام اینکه ۸۰۰ جلد کتاب به موکب استان مازندران اهدا شد، بیان کرد: هدف از اهدای کتاب علاوه بر تأمین نیازهای جسمی زائران و نیازهای روحی آنها هم تقویت شود و این کتاب‌ها هدیه استان مازندران بود و پولی دریافت نشد.
ولی‌پور با اشاره به اینکه مازندران رتبه اول و دوم را در شاخص کتابخوانی دارد، عنوان کرد: امسال ۱۷ هزار نفر افزایش عضو و ۲۰ هزار نسخه افرایش امانت داشتیم؛ کار متعادل پیش رفت و چند قدم به طرف جلو پیش رفتیم.
وی با اشاره به اینکه شاخص‌های انجمن رتبه اول کشور را کسب کرد، گفت: مازندران در ۷ آیتم کتابدار خلاق، کتابدار، کتابخوان کودک کتابخانه روستایی، مسؤول کتابخانه‌های مشارکتی، انجمن رتبه برتر کسب کرد و استان مازندران از نظر تعداد برگزیدگان رتبه سوم را در کشور به‌دست آورد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران اضافه کرد: ۸۴۰ برنامه در هفته کتاب برگزار شد که از این تعداد ۱۲۲ نشست کتابخوان، ۱۳ جلسه نقد و بررسی و ۴۰ نمایشگاه کتاب بوده است.
این مسؤول اظهار کرد: ۱.۵ میلیارد تومان در تعمیرات و نیم میلیارد تومان برای مسائل گرمایشی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها و یک میلیارد برای پروژه‌ها نیمه‌تمام هزینه شد.
ولی‌پور با بیان اینکه فریدونکنار از شهرهای آسیب‌پذیر شناخته شد، افزود: اداره کتابخانه‌ها این شهر ورود پیدا کرد و کتابخانه‌های سیار در روستاهای فریدونکنار برای کاهش آسیب اجتماعی فرستاده شد؛ آسیب‌های اجتماعی از طریق کتاب و دوستی کتاب کاهش می‌یابد.
وی تصریح کرد: محل درآمد نهاد عمومی کتابخانه نیم درصد تمام دریافتی از شهرداری‌هاست و اگر همه‌شان مستعد بودند و پرداخت می‌کردند، قطعاً هیچ مشکلی وجود نداشت، هرچند وضعیت پرداختی از ۳ سال پیش تا کنون بهتر شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران افزود: بعضی از شهرداری‌ها چند سال پرداخت نکرده‌اند؛ شهرداری بابل هیچ بدهکاری به اداره کتابخانه‌ها ندارد اما شهرداری‌ ساری ۵ میلیارد تومان به اداره کتابخانه‌ها بدهکار است، معتقد به جنگ و درگیری و شکایت نیستیم اما بعضی‌ها از این رأفت و مهربانی سواستفاده می‌کنند.
این مسؤول در پایان گفت: بزرگ‌ترین خیر کتاب در استان مازندران کاظم کتابچی است و پروژه‌های سال قبل که افتتاح شد این خیر ۵۰۰ میلیون تومان کمک کرد.

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

نقد…! چالش یا فرصت

نقد را میتوان جدا کردن سره از ناسره و شناختن خوبی‌ها و بدی‌های یک چیز، تعریف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 − = 22