آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / تجربه عادی بودن زیر چتر نارنجی

تجربه عادی بودن زیر چتر نارنجی

 همزیستی معلولین در کنار یکدیگر برای تجربه احساس عادی بودن کاری است که معلولین شهرستان فریدونکنار هر سه شنبه برای دست یابی به آن در قالب برنامه ‘زیر چتر نارنجی ‘ گرد هم جمع می شوند.

به گزارش روز سه شنبه کناریها به نقل از خبرنگار ایرنا، مشارکت افراد معلول در سطح جامعه به عوامل و شرایطی وابسته است که فراهم سازی این شرایط می تواند ضمن افزایش سطح ایمنی محیط زندگی و امکانات مورد نیاز معلولان ، حضور در عرصه های اجتماعی برای کسب مهارت های زندگی را برای معلولان به ارمغان خواهد آورد.
قبل از فراهم سازی و مناسب سازی محیط ابتدا باید جامعه به گونه ای رفتارکند که معلولان یا به عبارت بهتر توانخواهان، احساس از عادی بودن در کنار دیگر افراد امابا محدودیت های ویژه دست یابد که آنها را از قالب شهروند درجه ۲ یا غیر عادی خارج کرده تا همانند دیگر شهروندان در جامعه نقش آفرینی کنند.
در این راستا بهزیستی فریدونکنار در طرح ‘زیر چتر نارنجی’ سعی دارد در قالب دورهمی صمیمانه و آموزشی، سه شنبه هر هفته در یکی از پارک های این شهر بستر رویارویی و اجتماعی شدن بیشتر معلولان و توانخواهان را فراهم کند.
علی یکی از معلولان جسمی و حرکتی که از ناحیه پا معلول است می گوید: این دور همی فرصتی است تا هم نوعان خود را بهتر بشناسیم و از تصور معلول بودن حداقل برای مدتی کوتاه دور باشیم.
علی ۲۶ ساله ادامه داد: پیش از اجرای طرح زیر چتر نارنجی، به دلیل معلولیت خود و خجالت از نگاه دیگران، ماه ها از خانه بیرون نمی آمدم به طوری که گاهی اوقات تصویر شهر را از خاطر می بردم.
او افزود: این برنامه نه تنها به تمرین اجتماعی شدن و خروج از گوشه گیری ما معلولان کمک می کند، بلکه فضای تبادل نظر یا مهارت را میان ما افزایش می دهد.
زهرا از دیگر معلولان فریدونکناری که نابینا است، بیان کرد: برنامه زیر چتر نارنجی نه تنها معلولین فریدونکناری را به هم نزدیک تر کرده، بلکه ما را با عموم مردم نیز نزدیک کرده و تصور اینکه ما افراد جدا از جامعه هستیم را کم رنگ تر کرد.
او افزود: این برنامه توانایی من برای ایجاد ارتباط با افراد جدید را افزایش داده است و اکنون می توانم به راحتی با مردم شهر ارتباط اجتماعی و کاری برقرار کنم.
زهرا گفت: جامعه باید بپذیرد که ما نیز همانند دیگران، انسان های عادی هستیم و محدودیت در جسم ما نباید بر برخورد ما با جامعه و برعکس تاثیر گذار باشد و این مهم اتفاق نمی افتد مگر اینکه معلولان بیشتر از گذشته در میان مردم حضور داشته باشند.
رییس اداره بهزیستی شهرستان فریدونکنار روز سه شنبه در حاشیه این دورهمی به خبرنگار ایرنا گفت: علت استفاده از چتر نارنجی به دلیل رنگ های زرد و نارنجی است که در علایم بهزیستی بکار رفته است.
محمد مهدی طالب نژاد با بیان اینکه در شهرستان فریدونکنار مرکز نگهداری برای معلولان وجود ندارد، افزود: هدف از این دورهمی ها توانمند سازی معلولین برای زندگی، مشارکت در فعالیت های اجتماعی، جامعه پذیری بیشتر معلولین ، القای حس عادی بودن ، استقلال بیشتر در انجام فعالیت های روزمره ،ایجاد تعامل مستمر با قشر هم نوع و انتقال مساِئل و دغدغه های معلولان به یکدیگر و به کارگیری خرد جمعی برای حل این مشکلات می باشد.
گفتنی است که در حال حاضر حدود ۵۰ هزار معلول جسمی و حرکتی در استان مازندران زندگی می کنند که یک هزار و ۲۰۰ نفر از آنان در شهرستان فریدونکنار هستند.

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

ولی‌ا‌الله نانواکناری نماینده مردم بابلسر و فریدون‌کنار ما بعنوان خادمین مردم یا در کسوت نمایندگی انتخاب شدیم که بتوانیم خدمتی برای مردم داشته باشیم

نانواکناری در جلسه شورای اداری شهرستان فریدون‌کنار: سوال من این است که ما بعنوان مسئولین در ادارات چقدر توانستیم راهکارها و پیشنهاداتی را جهت کمک به مردم داشته باشیم و پیگیر مطالباتشان باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

40 + = 46