آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / شهرستان / نمایشگاه عکس آواز مهاجران در فریدونکنار افتتاح شد

نمایشگاه عکس آواز مهاجران در فریدونکنار افتتاح شد

نخستین نمایشگاه عکس ‘آواز مهاجران’ صبح امروز( شنبه) با هدف معرفی پرندگان زمستان گذر و شناساندن برخی تالاب های فریدونکنار و فرهنگ سازی برای جلوگیری از کشتار پرندگان مهاجر در شهرستان فریدونکنار افتتاح شد.

 

به گزارش کناریها، این نمایشگاه ۳ روزه که در خانه هنرمندان شهرستان فریدونکنار با حضور مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد، میزبان نمایش ۳۲ اثر عکاسی هنرمندان مازندرانی است.
دبیر نخستین جشنواره آواز مهاجران روز شنبه در حاشیه افتتاح این نمایشگاه عکس گفت: با توجه به ظرفیت های شهرستان فریدونکنار که همه ساله میزبان تعداد کثیری از پرندگان مهاجری همچون درنای سیبری و قوهای آواز خوان در فصل های پاییز و زمستان است، تصمیم گرفتیم نخستین جشنواره عکاسی از تالاب ها و پرندگان مهاجر را با هدف شناسایی این پرندگان و جلوگیری از کشتار آنان برگزار کنیم.
محسن عنایتی گفت: در نخستین دوره از این جشنواره یکهزار و ۱۵۳ اثر در ۲ بخش عکاسی حرفه ای و عکاسی با موبایل در مدت اعلام شده به دبیرخانه جشنواره فرستاده شده بود که از این تعداد ۵۸۵ اثر در بخش عکاسی حرفه ای و ۷۰ اثر عکس با موبایل برای داوری انتخاب شدند.
وی افزود: دریک نشست تخصصی که باحضور داوران این جشنواره برگزار شد تعداد ۳۰ اثر در بخش عکاسی حرفه ای و ۲ اثر در بخش عکاسی با موبایل از ۲۴ هنرمند توسط داوران انتخاب شد که در این جشنواره در معرض نمایش قرار گرفت.
عنایتی با اشاره به اینکه کلیه آثاری که به جشنواره راه پیدا کردند حق تالیف دریافت خواهند کرد گفت: به سه نفر برگزیده در بخش عکاسی حرفه ای که در روز اختتامیه جشنواره اعلام خواهد شد به ترتیب رتبه تندیس زرین، گواهی شرکت در جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال، نفر دوم تندیس زرین، گواهی شرکت در جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون ریال و به نفر سوم هم تندیس زرین، گواهی شرکت در جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال اهدا می شود.
گفتنی است که اختتامیه این جشنواره در تاریخ ۲۲ اسفندماه در اردوگاه شهید رجایی فریدونکنار برگزار می شود.
شهرستان ساحلی فریدونکنار با جمعیت حدود ۶۰ هزار نفر هر ساله میزبان بیش از نیمی از پرندگان زمستان گذر مازندران است که از شمالگان و عمدتا از سیبری به مناطق گرم تر همچون فریدونکنار مهاجرت می کنند.
تالاب بزرگ فریدونکنار به مساحت پنجهزار و ۷۰۰ هکتار با مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران نادر آبزی در حال حاضر یکی از غنی ترین اکوسیستم های تالاب شمال ایران است.
همه ساله در زمستان ۱۵۰ گونه پرنده زمستان گذران با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار بال به تالاب و آببندان های مازندران از جمله تالاب های بین المللی فریدونکنار می آیند.
بر اساس اعلام سازمان محیط زیست ، در حال حاضر نسل حدود ۱۷ گونه پرنده بومی و ۳۴ گونه پرنده زمستان گذران مازندران در معرض انقراض قرار دارد و ۶۸ گونه نیز تحت حمایت هستند و شکار بی رویه این گونه ها به روش های دام هوائی، کرس و گذر می تواند آنها را با خطر انقراض مواجه کند.

/ایرنا

 

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

شفیع‌زاده رییس جعیت هلال احمر فریدون‌کنار امسال در طرح‌دریا شهرستان مانند سال گذشته فوتی غریق نداشته ایم/ ۱۱ مورد مصدوم ناشی از حوادث موتورهای چهارچرخ به بیمارستان منقل شدند

شفیع‌زاده، رییس جمعیت هلال احمر شهرستان فریدون‌کنار در جلسه شورای اداری گفت: ما امسال در طرح دریا ۷۳ ناجی، ۲۳ نقاط حادثه‌خیز، ۱ پایگاه امداد ونجات ثابت داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 46 = 50