آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / فرهنگی و هنری / به قلم قربانعلی خباز‌کناری؛ خبرنگاری در فضای مجازی، تهدید یا فرصت ؟ پول و قدرت عامل جلوگیری واقعیات و آگاهی درست مردم در فریدون‌کنار

به قلم قربانعلی خباز‌کناری؛ خبرنگاری در فضای مجازی، تهدید یا فرصت ؟ پول و قدرت عامل جلوگیری واقعیات و آگاهی درست مردم در فریدون‌کنار

🔸امروزه در عصری که عنوان ارتباطات را با خود به یدک می‌کشد نقش اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی بیش از گذشته مورد توجه قرار دارد و با ظهور پدیده‌ای بنام فضای مجازی سرعت انتشار اخبار بطور چشمگیری افزایش یافته اگرچه هر کدام از این رسانه‌ها جایگاه خود را دارند و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند اما آنچه مسلم است استقبال گسترده‌ی مردم دنیا از #فضای_مجازیست .

🔹علت‌های مختلفی میتوان برای این موضوع بیان کرد ، از جمله : در دسترس بودن همیشگی بخصوص در وقت فراغت که میتوان به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن با تلفن همراه خود اخبار مورد علاقه را بدست آورد و مورد بررسی قرار داد و از مسائل مختلف آگاهی پیدا کرد ، زمان و سرعت انتقال اخبار با زدن فقط یک دکمه ظرف مدت کوتاهی میشود منتشر کرد ، راحت بودن و سهول در انجام کار توسط مخاطبین و …

🔸اما میخواهیم به وضعیت فضای مجازی و خبرنگاری در منطقه خودمان بپردازیم ، براستی فضای مجازی در #فریدون‌کنار فرصت است یا تهدید ؟!

🔹از نظر نگارنده فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید، باید از نقاط قوت و فرصت آن به خوبی بهره گرفت و تهدید آن را نیز به فرصت تبدیل کرد. مراجع ذیصلاح نیز باید برای جلوگیری از رشد قارچ گونه #خبرنگارنماها و هتاکان به ساحت قلم و خبر و خبرنگاری اقدام عملی را در دستور کار خود قرار داده و در میدان عمل به صورت پایدار فضای آرامش را برقرار سازند.

🔸امروزه در فریدون‌کنار #رپرتاژ‌های خبری بلای جان #آگاهی درست و واقعی به مردم شده که قدرت مقابله خیلی از افراد با واقعیات را کاسته است ، هر مسئولی در این شهر به هر خبرنگار و خبرگزاری رسیده از آنها خواسته در قبال پول ، هدیه و یا هر چیزی که بتوان روی آن قیمت گذاشت به خبرنگار یا مجموعه خبری پرداخت میکند ، برای آن مسئول گزارش عملکردی بنویسد یا خبرهای گل و بلبلی از فریدون‌کنار از درگاه خبریشان خارج کند در واقعیت یعنی : من به شما پول میدهم شما هم از ما تعریف و تمجید کنید و جالب اینجاست درست همین قضیه گاها برعکس میشود یعنی خود خبرنگارها پیشنهاد چنین کاری به مسئولین میدهند واقعا تاسف بار است که برای صفحاتشان در روزنامه‌ها ، خبرگزاری‌هاو … قیمت گذاشته اند ، یعنی بطور مثال صفحه اول روزنامه یا فلان قیمت وبسایت ایکس تومان قیمتش است یا فلان صفحه یا فلان جای سایت اینقدر قیمت دارد .

🔹سوال اینجاست کدام خبرنگار یا مجموعه خبری که در جهت آگاهی دادن درست برای مردم تلاش میکند چنین قدرتی دارد تا زمانی از مسئولی پول و هزینه‌ای دریافت میکند می تواند آن مسئول را نقد و از عملکرد آن انتقاد کند ؟
از نظر نگارنده یک خبرنگار میتواند با ارشدترین مسئولین در سطح شهر در جهت مطالبات درست مردمی کلنجار برود ولی در مقابل پول نمیتوان مبارزه کرد ، چراکه پول دروغ را درست جلوه میدهد و درست را میتواند به غلط تبدیل کند

🔹واقعا ببینید اینهمه مشکل و عقب‌ماندگی در فریدون‌‌کنار وجود دارد اما خبرهایی که از این شهر خارج میشود چه اخباریست ؟ به چه قیمتی و از چه راهی میخواهیم کاسبی کنیم ؟ آنهایی که در این شهر مسئولیت دارند برای نگه داشتن میزشان چقدر هزینه میکنند؟ و آنهایی که رسالت آگاهی و اطلاع رسانی به مردم را دارند آیا واقعیات را به مردم میگویند ؟

🔸برای خبرنگاران و #رسانه‌های_متعهد در انجام رسالت تنها مثلث قانون، اخلاق و انصاف ملاک است و نقد و نقادی منصفانه باعث رشد و پویایی و بالندگی جامعه خواهد شد.

🔹رفتار درست و عاقلانه با منتقدان ریشه در دین مبین اسلام دارد، حضرت رسول اکرم .ص. می‌فرمایند: آن که عیب تو را به تو می‌نمایاند دوست توست و آنکس که عیب تو را پنهان می‌نماید بدترین دشمن تو به شمار می‌رود.

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

برگزاری اردو‌های طرح وارثین با شرکت ۲۰۰ نوجوان در فریدونکنار

دومین دوره طرح آموزشی – تربیتی وارثین، ویژه دانش اموزان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) با حضور ۲۰۰ نوجوان در فریدونکنار برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56 − 48 =