آموزش وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اقتصادی / توزیع بیش از ۶۰۰تن خوراک دامی بین دامداران سیل زده مازندران

توزیع بیش از ۶۰۰تن خوراک دامی بین دامداران سیل زده مازندران


به گزارش پایگاه خبری کناریها؛ بارش باران و سیلابی که یکشنبه آخر سال ۹۷ در مازندران رخ داد ، بخش زیادی از مناطق شرق و مرکزی استان را به زیر آب برد و خسارت های بسیاری به تاسیسات زیر بنایی، واحدهای مسکونی و زمین های زراعی و کشاورزی این مناطق وارد کرد.
بارش شدید باران که هواشناسی مازندران متوسط بارش ان را تا ۲۰۰میلی متر اعلام کرد سبب شد تا شهرها و روستاهای پائین دست مناطق مرکزی و شرق مازندران در مسیر غرقابی قرار گیرند.
عزیزالله شهیدی فر فزود: با توجه به غرقابی شدن برخی از روستاها و حجم بالای سیلاب ذخیره خوراک دامی دامداران از بین برده است و اکنون در حال توزیع سبوس در بین دامداران هستیم.
وی اضافه کرد: اگرچه هنوز آمار دقیقی از تلفات دام بدست نیامده است، اما گفته شده که حدود ۶۰ راس از دام سبک در اثر خفگی ناشی از سیلاب تلف شدند.
وی با اشاره به اینکه خوراک دام بر اساس قیمت مصوب و از طریق شرکت های تعاونی دامداری هر شهرستان در اختیار سیل زدگان قرار می گیرد، به توزیع بذر شالی بین خسارت دیدگان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با هماهنگی مدیریت جهاد کشاورزی هشت شهرستان که بیشترین خسارت را در خزانه برنج دیده اند ، بذر مورد نیاز تحویل کشاورزان داده شده است.
فرایند کشت برنج در مازندران که با شخم شیار زمستانه و سپس خزانه گیری آغاز می شود طی چهار سال اخیر بر خلاف گذشته هر سال به جلو کشیده شده است و در سال زراعی جاری نیز خزانه گیری اواسط بهمن در برخی مناطق به ویژه در شهرستان های بابل ، بابلسر ، فریدونکنار و قائمشهر شروع شد که در سیلاب اخیر به شدت دچار خسارت شدند.
خزانه برنج در اصطلاح محلی مازندرانی به آن ‘ تیمجار می‌گویند ، مکانی آماده سازی شده در داخل زمین اصلی یا در قطعه‌ای از زمین در خارج مزرعه اصلی است که برای کاشت بذر و حفظ و نگهداری آن تا زمان نشا و کاشت در زمین اصلی ایجاد می شود.
مازندران ۲۳۰هزار هکتار زمین شالیزاری دارد و سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید ، ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به خسارت سیلاب به بخش زمین های کشاورزی توت فرنگی در حوزه قائمشهر و بهنمیر بابلسر اشاره کرد و اظهار داشت: امسال بیش از یکهزارو ۵۰۰ هکتار از زمین های استان زیر کشت توت فرنگی رفته است که حدود هزار هکتار آن در شهرستان بابلسر قرار دارد.
کشت توت فرنگی از اواسط بهمن آغاز و برداشت این محصول خوش رنگ و پر طرفدار از اواخر فروردین آغاز می شود و تا پایان خرداد ادامه می یابد.
هر ساله حدود ۱۸۰ هزار هکتار از زمین های خشکه زاری و شالیزارهای مازندران زیر کشت انواع محصولات پائیزه گندم، جو، گیاهان علوفه ای، صیفی و سبزیجات می رود که در سال زراعی جاری کشت دانه روغنی کلزا با ۳۰هزار هکتار محور توسعه کشت پائیزه استان است.
شهیدی فر با بیان اینکه زمین های زراعی که بیمه کشاورزی بودند با هماهنگی کارشناسان بانک عامل در حال بررسی و معرفی برای گرفتن خسارت هستند، در عین حال از کشاورزان خواست تا نسبت به بیمه زمین و محصولات کشاورزی مازندران توجه جدی داشته باشند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد که به رغم اینکه دولت کمک های مالی قابل توجهی در بخش بیمه کشاورزی به کشاورزان می کند اما همچنان عمده فعالیت های کشاورزی زراعی و باغی ، دام و طیور و آبزیان در استان فاقد بیمه هستند.
بر اساس بررسی و ارزیابی های کارشناسان کشاورزی سیلاب پنج هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی مازندران خسارت وارد کرد که یکهزارو ۷۰میلیارد ریال آن بخش زراعی ، ۲هزارو ۶۶۰میلیارد ریال به بخش های باغبانی ۶۷۰میلیارد ریال به دام و طیور و آبزیان و یک هزارو ۱۵۰میلیارد ریال به حوزه آب و خاک و امور زیربنایی است.
مازندران با ۴۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه بیش از ۷ میلیون تن انواع محصول شامل برنج ، دانه های روغنی ، مرکبات و کیوی از مناطق مهم کشاورزی کشوراست.

/ایرنا

درباره ی سفیرصلح

همچنین ببینید

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران: توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران گفت: توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 + = 95