کشاورز و دستگاه اجرایی همگام باشند…

به گزارش کناریها ،محمدمهدی نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با انتقاد از آتش زدن کاه و کلش زمین‌های شالیزاری که توسط برخی از کشاورزان رواج پیدا کرده اظهار کرد: برخی از کشاورزان به خاطر اینکه هرچه سریعتر به کشت مجدد برسند کاه و کلش زمین‌های شالیزاری را آتش می‌زنند و بدترین شرایط را برای شهروندان و به ویژه بیماران تنفسی و جانبازان به وجود می‌آورند.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که اشتیاق زیادی برای گرفتن سهمیه کمباین و تراکتور وجود دارد باید گامی از سوی کشاورزان و جوانان برداشته شود تا نسبت به خرید دستگاه‌های بیلر اقدام کنند تا این کاه و کلش جمع آوری شده و البته سودآوری هم به دنبال دارد.

فرماندار فریدونکنار تصریح کرد: به دنبال این هستیم که با مکلف کردن جهاد کشاورزی به جای سهمیه کمباین به هر دهیاری سهمیه بیلر اختصاص پیدا کند.

نصیری با بیان اینکه از بقایای اراضی شالیزاری می‌توان بهره‌برداری کرد، یادآور شد: درحال رایزنی با یک شرکتی هستیم که از کاه خمیر کاغذ تولید می‌کند که با خرید از کشاورزان هم مشکلات موجود برطرف شود و هم سودآوری برای کشاورز داشته باشد اما تا محقق شدن این موارد کشاورزان نباید موجب آسیب به شهروندان دیگر شوند و از آتش‌زدن بقایای محصولات کشاورزی خودداری کنند.

وی افزود: همچنان هرگونه آتش زدن کاه و کلش جرم محسوب می‌شود که اداره محیط زیست و جهادکشاورزی بر اساس قوانین برخورد خواهند کرد.

این مشکل به غیر از شهر فریدونکنار و استان مازندران در برخی دیگر از مناطق کشور هم وجود دارد که آلودگی زیست محیطی را به دنبال داشته و شهروندان بسیاری از شهرهای کشور را باخود درگیر کرده است.

درحالی که علوفه زیادی در مزارع کشاورزی سطح کشور وجود دارد و می توان در صنایع مختلفی از آن استفاده کرد اما به دلیل بی برنامگی و نبود امکانات این محصولات در آتش می سوزند و موجب آسیب هایی هم می شوند.

استفاده کاه و کلش در صنایع تبدیلی یکی دیگر از اقداماتی است که اگر به راحتی نسوزد می توان از آن بهره برد.

باتوجه به اینکه قانون هوای پاک از سال ۹۶ در حال اجرا است و با متخلفان برخورد می شود اما هنوز ساز و کار مناسبی برای جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش صورت نگرفته که وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی باید نسبت به این موضوع تدبیر کند نه اینکه پس از بروز این اتفاق به دنبال برخورد باشند.

کمبود امکانات، عدم تقاضا برای گرفتن دستگاه‌های جدید و همچنین انتخاب راحت‌ترین کار از سوی کشاورزان برای فرار از کاه موجب شده تا با آتش زدن کاه و کلش نفس شهر به شماره بیافتد و این درحالی است که هر کدام از افراد سهمی در این قضیه دارند و باید به وظیفه خود عمل کنند.

ضمن خداقوت به قشر زحمتکش کشاورز که این روزها در گرمای هوا به دنبال کسب روزی حلال هستند اما باید توجه داشته باشند که این موضوع یک امر قانونی است و تخطی از آن بی‌قانونی و همچنین بی‌احترامی به جمع زیادی از شهروندانی به حساب می‌آید که به واسطه همین آتش‌زدن کاه و کلش، آلودگی هوا و تاریکی جاده‌ها با تصادف جان خود را از دست داده‌اند و یا بیماری‌های تنفسی و قلبی بیماران تشدید می‌شود که امیدواریم از این کار دست بکشند به دنبال راه‌های جایگزین باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 2