نیم نگاه برنجکاران مازندرانی به قیمت توافقی


به گزارش کناریها ، کشاورزان شالیکار مازندران هنگام برداشت شالی در سال گذشته هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی به عنوان کیفی‌ترین محصول شالیزارهای استان را به قیمت حداکثر ۱۲ هزار تومان به فروش رساندند اما همین برنج سه ماه بعد به ۱۸هزارتومان و از اواخر ماه بهمن تا ۲هفته قبل از ورود برنج جدید  به۲۲هزارتومان در هر کیلو در شالیکوبی‌های مازندران رسید.

شالیکوبی‌های بابل، آمل، محمودآباد و فریدونکنار نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج کیفی ۱۶ تا ۱۶هزار و ۵۰۰تومان از کشاورزان خریدوفروش می‌شود، اما شالیکاران تمایل زیادی به فروش برنج ندارند چراکه نیم نگاهی به اعلام قیمت توافقی از سوی دولت دارند.

شماری از شالیکاران مناطق مرکزی استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا قیمت کنونی را کافی نمی‌دانند و می‌گویند: امسال با توجه به تورم عمومی یک سال گذشته قیمت ۱۸هزار تومان در هر کیلو برنج طارم محلی و هاشمی به عنوان مرغوبترین رقم، نرخ عادلانه‌ای است.

 انان افزودند: هر موقع فصل برداشت شده تولید کننده مغبون است چراکه به علت عرضه زیاد محصول به کف قیمت از سوی تجار خریداری و بعد از مدتی با قیمت بالایی به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شود. 

به گفته شالیکاران مازندرانی، قیمت برنج زمانی افزایش می‌یابد که کشاورز دیگر برنجی در انبار ندارد و این افزایش قیمت از دو سوی به ضرر کشاورزان است چراکه انها دیگر برنجی  برای فروش ندارند و از سوی دیگر باید نیازها و نهاده‌های کشاورزی را با قیمت‌های جدید بخرند.

رجبعلی رحیم پور یکی از شالیکاران بابلی که حدود یک تن از برنج سفید خود را  در شالیکوبی انبار کرده و تمایلی به فروش ندارد به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت ۱۶هزار تومان متناسب با نرخ تورم نیست و البته انتظار نداریم قیمت خرید برنج طارم محلی تا ۲۲هزار تومان برسد که در چهارماه گذشته در شالیکوبی‌ها خرید وفروش می شد. 

وی با بیان این نکته که قیمت ۱۸هزار تومان برای برنج مرغوب طارم  منصفانه برای برنجکاران است، گفت: امسال برای یک روز کار نشاءکاری به هر کارگر مرد دستمزد ۲۲۰ هزار تومانی پرداخت کردم ضمن اینکه سایر هزینه‌های تولید هم افزایش قابل توجهی نسبت به سال پیش داشت.

وی افزود: پارسال قیمت برنج هاشمی را هر کیلو ۱۱هزار و ۵۰۰تومان فروختم ولی چند ماه بعد همین برنج که در اختیار دلالان بوده است تا  ۲۲هزار تومان نیز رسید.

رحیم پور گفت: این دلالان به طور متوسط در عرض سه ماه تا صد درصد  سود کردند بدون اینکه هزینه‌ای  متقبل شوند،و در واقع یک ریال از این افزایش قیمت به جیب کشاورز نرفته است و این موضوعی است که ما خواستار توجه جدی مسئولان به آن هستیم.

یکی دیگر از کشاورزان از شهرستان آمل گفت: مسئولان باید قیمت توافقی، به عنوان قیمت پایه کارشناسی برنج طارم را هر چه زودتر اعلام کنند تا شالیکار با فروش محصول خود به سود منصفانه برسد و از سوی دیگر نسبت به حفظ زمین‌های شالیزاری امیدوار باشد.

وی قیمت ۱۸ هزار تومان برای هر کیلو برنج طارم محلی را عادلانه برای تولیدکننده دانست و اظهار داشت: این قیمت به نسبت نرخ تورم و قیمت دیگر کالاها از جمله هزینه تولید که تا صد درصد بالا رفته ؛ مناسب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت بر لزوم اتخاذ تصمیم فوری برای اعلام قیمت خرید توافقی برنج ارقام محلی از سوی دولت تاکید و از آن به عنوان کمک بزرگ به شالیکاران شمال یاد کرد.

عزیزالله شهیدی فر گفت: توقع کشاورزان در اعلام خرید توافقی درست است، بخصوص اینکه امسال قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله پلاستیک، بذر، دستمزد کارگر، تولید بوته از بانک نشاء، دستمزد تراکتور، تعمیرات و قطعات یدکی بالا رفته است.

وی توضیح داد: خرید توافقی با رویکرد حمایت منصفانه از کشاورز با قیمت عادلانه  برای مصرف کننده را در دستور کار داریم و معتقدیم قیمت فعلی  تا ۲هزار تومان کمتر از قیمت کارشناسی به نسبت هزینه تولید است.

وی ادامه داد: قیمت ۱۸هزار تومان مورد انتظار کشاورز  به نسبت به دیگر کالاهای اساسی بسیار کم است و بررسی های کارشناسی ما نیز نشان می دهد که برنجکاری با کمتر از قیمت اعلام شده به صرفه نخواهد بود.

شهیدی فر گفت: سیاست دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان‌های شمالی در چهار سال گذشته از وضعیت بازار برنج راضی باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه برنج محلی طارم صدری، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم‌های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد، اما برای اینکه کشاورز از قیمت منطقی برای فروش محصول خود سودی مقرن به صرفه به نسبت هزینه تولید و نرخ تورم ببرد، نیاز است تا دولت قیمت توافقی را برای تعیین کف قیمت اعلام کند.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران گفت: عرضه برنج محلی مازندران تا ۲۲ هزار تومان بازی دلالان و واسطه بوده و به هیچ عنوان کشاورز از این سود بهره‌ای نبرده است، و اکنون که قیمت در بازار کاهش محسوسی یافته است، فقط بازی واسطه‌ها است.

این مسئول جهادکشاورزی مازندران ابراز نگرانی کرد که اگر شالیکار نتواند محصول خود را به قیمت مناسب  به فروش برساند، دچار ضرر و زیان شده و سال آینده ممکن است کشت این محصول راهبردی آسیب ببیند.

طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکنون برداشت ۵۴ درصد از شالیزارهای استان برابر با   ۱۲۰ هزار هکتار انجام شد و روزانه حدود ۱۸تا ۲۰ هزار تن شالی وارد یکهزار واحد شالیکوبی مازندران می شود. 

مازندران ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

/ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =