شخم و شیار زمستانه ۴۴ درصد از شالیزار‌های مازندران

۴۸ هزار و ۶۰۰ هکتار از شالیزار‌های مازندران از اول دی امسال تاکنون شخم و شیار زمستانه شد.

به گزارش کناریها به نقل از صداوسیما رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران به شخم و شیار زمستانه در شالیزار‌های استان اشاره کردو گفت: شخم زمستانه شالیزار‌های مازندران با هدف بهره‌گیری از روان آب‌ها برای سیراب کردن زمین و مقابله با آفت کرم ساقه خوار انجام شده است.
رمضانی با بیان اینکه سطح شالیزار‌های استان ۲۱۴ هزار هکتار است، افزود: ۴۴ درصد از شالیزار‌های مازندران از اول دی امسال تاکنون شخم و شیار زمستانه شد.
او گفت: شخم و شیار و از بین بردن علف‌های هرز حاشیه زمین‌های شالیزاری از روش‌های موثر، کم هزینه و در عین حال ساده در کاهش جمعیت آفات است.
رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران از تمام شالیکاران خواست تا هرچه سریع‌تر برای شخم و شیار زمین‌های شالیزاری با هدف استفاده از آب فراوان و از بین بردن علف‌های هرز اقدام کنند.
رمضانی به برنامه ریزی برای توزیع هزار و ۱۰۰ تن بذر برنج گواهی شده و ۴۵ تن بذر مادری برای کشت در سال زراعی ۹۹-۹۸ در استان اشاره کرد وگفت: بهره برداران می‌توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی نسبت به تهیه حواله بذر و خرید از کارگزار توزیع کننده منطقه خود اقدام کنند.
او افزود: شالیکاران در هنگام احداث خزانه و بذرپاشی شرایط تقویمی زراعی را در نظر بگیرند تا دچار خسارت نشوند.
کشاورزان برنج کار در مناطق مرکزی مازندران از جمله بابل، بابلسر، محمود آباد، قائمشهر، فریدونکنار، آمل و حتی ساری این روز‌ها در حال انجام نخستین شخم زمستانی شالیزارهایشان هستند تا از این طریق هم از روان آب‌هایی که هرز به دریا می‌ریزد بهره‌مند شوند و هم این که با زیر و رو شدن خاک، کرم ساقه خوار در اثر سرما زمستانی از بین برود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 − = 80