بابهره برداری از سد هراز آب شرب و کشاورزی ۱۴ شهر و ۵۰۰ روستا تامین می شود

 یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان این مطلب به هنگام بازدید نمایندگان آمل و بابلسر از سد هراز گفت: تاکنون ۱۰درصد از آب های سطحی استان از طریق ۱۰ سد مهار و تنظیم می شود که با بهره برداری سد هراز این رقم از ۱۴ درصد به به ۲۴درصد خواهد رسید.

به گزارش کناریها به نقل از ربیع یخکشی با اشاره به اینکه اقتصاد استان آب پایه است و اتکای مدیریت منابع آب استان بر آب های سطحی است گفت: دو سوم پتانسیل منابع آب استان سطحی و یک سوم زیرزمینی است، در بخش آب زیرزمینی ما به دلیل محدودیت منابع آب زیرزمینی و تعدد چاه ها امکان توسعه از آن را نداریم اما در بخش آب سطحی تاکنون حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق سدها مهار و تنظیم شده و با هدف گذاری هایی که صورت گرفت در نظر داریم میزان مهار آب سطحی استان را به رقم۱۸۷۰ میلیون متر مکعب برسانیم.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت: برای بهره برداری مناسب از آب های ذخیره شده و انتقال آنها نیازمند ایجاد و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی هستیم که تاکنون در استان ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اجرا و بهره برداری شد و حدود ۱۷۰ هزار هکتار در دست اجراست که حدود یکصد هزار هکتار از شبکه آبیاری و زهکشی در دست اجرا در محدوده دشت هراز قرار دارد و این اهمیت پروژه هراز را بیش از پیش روشن می نماید .

رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران گفت: در استان هم اکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا داریم که ۴هزار میلیارد آن مربوط به پروژه های آبرسانی و مابقی مربوط به پروژه های توسعه منابع آب از جمله سدها و شبکه های آبیاری و زهکشی است.

یخکشی با تشریح روند اجرای سد هراز گفت: امروز کارهای سخت این پروژه از جمله تونل های انحراف سرریز، نیروگاه، فرازبند انجام شده و کار خاکریزی بدنه سد نیز شروع شده وبخشی از خاکریزی به ارتفاع ۲۹ متر از پی انجام شد و مشکل عمده تعیین منابع مالی است که اگر بتوانیم با کمک شما نمایندگان مشکلات اعتباری این پروژه را حل کنیم این طرح می تواند حداکثر طی سه سال آینده به مرحله آبگیری برسد و مردم پایین دست این سد که شامل ۱۴ شهر و ۵۰۰روستا هستند از منابع آن بهره برداری نمایند.

در ادامه آقایان دکتر حاجی پور و باقرزاده نمایندگان مردم شهرستان های آمل و بابلسر و فریدونکنار ضمن با اهمیت خواندن سد هراز برای مردم استان به خصوص دشت یکصد هزار هکتاری آن ، اعتبارات تخصیص یافته در سال های اخیر را برای این سد ناکافی دانستند و بر تسریع در تکمیل این پروژه بزرگ آبی کشور تأکید و از تلاش عوامل اجرایی این پروژه قدردانی کردند.

سپس نمایندگان مذکور از بخش های مختلف این پروژه و جاده جایگزین این سد در محور هراز بازدید و در هر مرحله توضیحات لازم از سوی مشاور طرح ارائه شد.

شایان ذکر است سد هراز با ارتفاع ۱۵۰متر و با حجم مخزن ۲۳۰ میلیون متر مکعب با پیشرفت بدنه ۴۰درصد در دست اجراست که علاوه بر تامین آب شرب جمعیت ۱.۲ میلیون نفری شهرها و روستاهای پایین دست، قادر است آب کشاورزی ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان را تامین نماید و با احداث نیروگاه در پایین دست این سد امکان تولید انرژی برقابی به ذخیره ۱۷۰ گیگا وات در سال فراهم می شود. ضمن آنکه سیلاب های مخرب مهار و گردشگری منطقه نیز رونق می گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 − = 24