ویژه های خبری

"امید" تک درنای باقی مانده از گله غربی درناهای سیبری که همواره در سال های اخیر حضورش در تالاب فریدونکنار حال دوستداران محیط زیست را خوب می کرد تا کنون برای زمستان گذرانی به مازندران نرسیده و این تاخیر بیش از انتظارش برای دوستدارانش باعث ایجاد شائبه هایی شده است.

به گزارش کناریها به نقل از خبرنگار ایرنا، "‌امید "‌ تک درنای سیبری باقی مانده از گله غربی این نوع درناها که در این زمان در سال های گذشته برای زمستان گذرانی به مازندران می آمد اما امسال تاخیر چند هفته ای آن باعث سوالاتی شده که "آیا این پرنده زنده است و به مازندران می آید؟ " را در اذهان ایجاد کرده است.

امید هفتم آبان پارسال در تالاب فریدونکنار فرود آمد و طبق روال همه ساله انتظار می رفت تا به امروز که ۲۱ روز از آبان ماه می گذرد به استان می آمد اما این امید دوستدارانش به ناامیدی مبدل شده است.

در طول تاریخ زندگی این پرنده نه چندان جوان همواره زمستان گذرانیش به مدت چهار ماه در تالاب فریدونکنار سپری می شد چه زمانی که با جفت خود "‌آرزو"‌ بود و چه پس از آن و تنهایی این مسیر چند هراز کیلومتری را طی می کرد.

با وجود تمام بسترسازی برای استقبال و میزبانی از امید شامل آبگیر شدن تالاب، ‌ حفاظت و نگهبانی شبانه روزی محیط بانان و حتی برنامه ریزی ها برای رهاسازی "‌رویا"‌ درنای بلژیکی که پیشتر قرار بود همسفرش شود اما هنوز در آسمان مازندران خبری از این پرنده نیست.

همسفر تک درنای سیبری در مازندران معروف به"درنای امید" در پانزدهمین سال تنهایی سفرش به تالاب بین المللی فریدونکنار ۶ بهمن پارسال با هماهنگی دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور از کشور بلژیک به این منطقه منتقل شد و با رعایت پروتکل های لازم وارد منطقه فریدونکنار شد ابتدا در سازه رها سازی در محل زمستان گذرانی امید جای گرفت.

درناهای "امید" و "رویا" روز ۱۴ اسفند ماه پس از ۳۴ روز اقامت به صورت مشترک، تالاب بین المللی فریدونکنار را به سمت سیبری ترک کردند اما درنای بلژیکی مسیر را ادامه نداده و در منطقه ای در عباس آباد تنکابن در مازندران فرود آمد.

از آن تاریخ تاکنون درنای بلژیکی به فضای محیط بانی "اجاکله" شهرستان فریدونکنار منتقل شد و در آنجا زندگی می کند.

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی