ویژه های خبری

فضای انتخابات مجلس یازدهم با اعلام نتایج بررسی صلاحیت نامزدها در گام دوم توسط هیأت‌های ارزیابی شورای نگهبان در استان‌ها وارد مرحله جدیدی شد و تا چند روز دیگر با اعلام نتیجه رسیدگی به اعتراض نامزدهای رد صلاحیت شده حساسیت آن احتمالا بیشتر هم خواهد شد.

به گزارش کناریها به نقل از تیتر امروز تایید صلاحیت حدود 90 درصد از نامزدهای مجلس یازدهم در گام نخست بررسی‌ها توسط هیأت‌های اجرایی در سراسر کشور باعث شده بود که بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران پیش‌بینی کنند هیأت ارزیابی شورای نگهبان نیز رد صلاحیت‌های کمتری را در این دوره اعمال می‌کند. اما خروجی بررسی‌های انجام شده توسط کمیته‌های ارزیابی شورای نگهبان خلاف این پیش‌بینی را نشان داد.

در مازندران اندکی بیش از 400 نفر برای شرکت در انتخابات نام‌نویسی کرده بودند که از بین این تعداد با نظر هیأت‌های اجرایی انتخابات 345 نفر به مرحله بعدی بررسی صلاحیت‌ها رسیدند. یعنی صلاحیت حدود 85 درصد متقاضیان در مرحله اول تایید شد. اما در در مرحله دوم بر خلاف پیش‌بینی‌ها از 345 نامزد فقط 126 نفر، یعنی 36 درصد نامزدهای باقیمانده و البته حدود 30 درصد نامزدهای اولیه توانستند گواهی تایید صلاحیت خود را دریافت کنند. این آمار به گمان بسیاری از اقشار جامعه و حتی کارشناسان و صاحبنظران در حوزه انتخابات، تاثیری منفی بر میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند خواهد گذاشت.

طی دو روز اخیر که نتایج بررسی صلاحیت‌ها اعلام شد، با حذف چهره‌های برجسته و مطرح در حوزه‌های انتخابیه 9 گانه مازندران، بسیاری از هواداران نامزدهای دارای بخت حضور در بهارستان برای شرکت در انتخابات و رفتن پای صندوق‌های رأی دچار تردید شده‌اند. تردیدی که در صورت قطعی شدن حذف نامزد مد نظرشان از انتخابات، می‌تواند به سفید ماندن جای مهر انتخابات مجلس یازدهم در شناسانامه آن‌ها بینجامد. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر همواره تأکید زیادی بر لزوم پرشورتر برگزار شدن انتخابات در شرایط ویژه این روزهای کشور می‌شود.

گستردگی دامنه رد صلاحیت‌ها در مازندران تا پای صندلی‌های مجلس دهم نیز رسیده است. از 12 نماینده مازندران در مجلس دهم فقط 5 نماینده توانستند ابلاغیه تایید صلاحیت خود را دریافت کنند که از این 5 نفر نیز یک نفر فعلا نامزد حضور در انتخابات از حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات هستند. به عبارتی دیگر در حال حاضر فقط 4 کرسی مجلس در مازندران شانس تکرار حضور نمایندگان مجلس دهم در دوره بعد را دارد.

نگاهی به آمار حوزه‌های انتخابیه 9 گانه مازندران

در حوزه انتخابیه آمل 37 نفر برای حضور در مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند که در نهایت صلاحیت 10 نفر تایید شد. یعنی 27 درصد نامزدهای اولیه تایید شدند. نکته قابل توجه در مورد این حوزه انتخابیه کنار گذاشته شدن «عزت‌الله یوسفیان ملا» از انتخابات پس از 3 دوره حضور در مجلس است. از او به عنوان نامزد بی‌رقیب آمل در انتخابات مجلس یاد می‌شد و حذف او تاثیر زیادی بر فضای انتخابات در این شهرستان خواهد داشت.

حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار 22 نامزد حضور در انتخابات داشت که صلاحیت 9 تن از این افراد تایید شد. به عبارت دیگر 40 درصد نامزدهای اولیه به رقابت نهایی انتخاباتی راه یافتند.

حوزه انتخابیه بابل پرتعدادترین حوزه در انتخابات امسال بود. 74 نفر متقاضی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی این دوره بودند که در نهایت 37 درصد این نامزدها یعنی 28 نفر تایید صلاحیت دریافت کردند. در این حوزه انتخابیه دو نماینده دور گذشته حضور ندارند. «علی نجفی» پس از ثبت‌نام از ادامه رقابت انصراف داد که گفته می‌شود به دلیل با خبر شدنش از رد صلاحیت بود و «حسین نیازآذری» نیز صلاحیت‌اش برای مجلس یازدهم احراز نشد.

حوزه انتخابیه شرق مازندران، یعنی بهشهر، نکا و گلوگاه امسال در تعداد نامزدهای مجلس رشدی 18 درصدی داشت و تعداد نامزدها به 32 نفر رسید. اما در نهایت فقط 6 نفر از این تعداد، یعنی 18 درصد متقاضیان تایید صلاحیت شدند که کمترین تعداد نامزدها در حوزه‌های انتخابیه مازندران است.

حوزه انتخابیه ساری و میاندورود همانطور که انتظار می‌رفت یکی از پرتعدادترین حوزه‌های مازندران بود. 62 نفر متقاضی شرکت در انتخابات از این حوزه بودند که در نهایت 20 نفر آن‌ها معادل 32 درصدشان گواهی صلاحیت خود را دریافت کردند. از این حوزه انتخابیه هم «محمد دامادی» پس از دو دوره حضور در مجلس رد صلاحیت شد و در انتخابات مجلس یازدهم حضور ندارد.

از حوزه انتخابیه غرب مازندران یعنی شهرستان‌های تنکابن، عباس‌آباد و رامسر 36 نفر نامزد حضور در انتخابات شدند و صلاحیت 13 نفر معادل 32 درصد متقاضیان تایید شد. در این حوزه انتخابیه هم صلاحیت نماینده دوره دهم و میان‌دوره‌ای مجلس نهم تایید نشد و «شمس‌الله شریعت‌نژاد» از دور انتخابات کنار گذاشته شد.

در حوزه انتخابیه قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی نیز 62 نفر نامزد حضور در مجلس شورای اسلامی بودند که 25 درصد آن‌ها یعنی 16 نفر گواهی تایید صلاحیت خود را دریافت کردند. از این حوزه انتخابیه «سید علی ادیانی راد» نماینده کنونی در حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات نامنویسی کرده و هنوز برای حضور در انتخابات از مازندران اعلام حضور نکرد.

در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت 48 نفر نامنویسی کردند که صلاحیت 13 نفر یعنی 27 درصد این متقاضیان تایید شد. «قاسم احمدی لاشکی» نماینده کنونی این حوزه انتخابیه که برای شرکت در انتخابات از حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات ثبت‌نام کرده بود نیز نتوانست نظر هیأت ارزیابی شورای نگهبان را جلب کند و پس از دو دوره حضور در مجلس، از انتخابات کنار گذاشته شد.

حوزه انتخابیه نور و محمودآباد که کرسی مجلس آن 7 دوره با نام «احمد ناطق نوری» گره خورده بود و در دو دوره اخیر 2 نماینده به خود دید، امسال 31 نامزد داشت. اما از این تعداد صلاحیت 11 نفر تایید شد.

در شرایطی که افزایش تعداد نامزدها در مرحله نخست ثبت‌نام برای نمایندگی و همچنین آمار بالای راه‌یافتگان به مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها خبر از احتمال بالا رفتن میزان مشارکت مردم در پایان سال سخت 1398 را می‌داد، حجم گسترده رد صلاحیت‌ها در این استان فضای سرد انتخاباتی امسال را با شوکی دیگر مواجه کرد. شوکی که می‌توان آن را در اظهارنظر اقشار مختلفی که کماکان قصد آمدن به پای صندوق‌های رأی داشتند دید.

باید منتظر ماند و دید که آیا شورای نگهبان در حوزه‌های انتخابیه مختلف چهره‌های اثرگذار و صاحب شانس که حضورشان در رقابت انتخاباتی به گرم‌تر شدن فضای انتخاباتی کمک می‌کند را به ماراتن انتخابات برمی‌گرداند یا با پافشاری بر نظرهای اعلام شده به سرد شدن فضای انتخابات مجلس یازدهم کمک خواهد کرد.

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی