ویژه های خبری

جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و فرماندار فریدونکنار، در سالن جلسات فرمانداری شهرستان تشکیل شد.

مهدیان‌پور در جلسه‌ی انجمن، ضمن نکوداشت شهدای غزه و همدردی با مردم ستمدیده‌ی آن، اذعان داشت: حمله‌های اخیر رژیم غاصب صهیونیستی به شهر مظلوم غزه، دل همه‌ی ما را به درد آورده است، امیدواریم مسلمانان جهان با همدلی و همراهی بتوانند این دشمن ظالم را از پای درآورند.

مدیرکل کتابخانه‌ها گفت: امروز سالروز شهادت نوجوان بسیجی، شهید محمدحسین فهمیده است که الگوی نوجوانان و جوانان دهه‌ی شصت و تمامی نسل‌ها به شمار می‌رود؛ امیدواریم با شناساندن این شهدای مقاومت‌ و دفاع‌مقدس و ترویج ارزش‌هایشان، نسل‌های جدید و جوانمان را به آنها نزدیک کنیم.

وی به پروژه‌ی کتابخانه‌ی جِزین شهرستان اشاره کرد و گفت: این پروژه در سال ۱۳۹۲، روی زمینی به مساحت ۴۳۰ مترمربع احداث و ابتدای کار توسط بسیج سازندگی شروع شد و هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد دارد، اما بخاطر فقدان توانایی سازمان بسیج برای تأمین اعتبارات لازم پردازش و تکمیل روند کار، با گذر ۱۰ سال از عمر پروژه، متأسفانه جزین هنوز به مرحله‌ی بهره‌برداری نرسیده است.

این مسئول با بیان اینکه در نهاد کتابخانه‌های عمومی، ردیف بودجه‌ی عمرانی برای ساخت کتابخانه‌ها نداریم و طبق قانون، بهره‌بردار پروژه‌های کتابخانه‌ای هستیم، ادامه داد: طی تعلیق‌ماندن وضعیت پروژه، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران به این نتیجه رسید که هزینه‌های تکمیل پروژه را از محلّ تملّک استانی تأمین کند. وزارت ارشاد، راه‌وشهرسازی، خیّرین و شهرداری‌ها، کتابخانه می‌سازند و بصورت واگذاری دائم یا چندین‌ساله در اختیارمان قرار می‌دهند؛ ما نیز به عنوان بهره‌بردار، این پروژه‌ها را تکمیل کرده با استخدام کتابداران و منابع و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تجهیزشان کرده و آنها را برای انجام فعالیتها و ارائه‌ی خدمات فرهنگیِ کتابخوانی آماده می‌کنیم.

مهدیان‌پور با یادآوری موضوع آسیب‌های اجتماعی فریدونکنار اظهار داشت: با توجّه به اینکه این شهرستان، سال ۱۳۹۷ از سوی وزارت کشور در زمره‌ی شهرهایی که دارای آسیب اجتماعی هستند، قرار گرفت، لازم است تا فعالیت‌های خاص فرهنگی نظیر ایجاد پایگاه‌های اجتماعی با عنوان کتابخانه برای کاهش این آسیب‌ها انجام شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان، در خصوص مشکلات و موانع تکمیل پروژه‌ی جِزین بیان کرد: برای توسعه و تکمیل این پروژه با دو چالش مهم روبه‌رو هستیم، یک مورد، بودجه‌ی کافی جهت تکمیل و گزینه‌ی دیگر، بحث اخذ پروانه به همراه انشعابات است.

فرماندار طی این جلسه با اشاره به اهمیّت ثبت منابع مکتوب فریدونکنار عنوان کرد: من از دوران کودکی کتابخوانی را شروع کرده‌ام و دانش‌وآگاهی امروزم را، از مطالعه‌ی کتاب دارم؛ آثار مکتوب کهن موجود در شهرستان باید ثبت شوند تا نسل‌های آینده قدر آنها را بدانند؛ لذا وظیفه داریم برای حفظ این منابع گرانبها بکوشیم.

قاسم یزدان‌خواه، رئیس اداره‌ی کتابخانه‌های عمومی فریدونکنار طی جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌ها، کتاب‌های «درباره فلسطین» نوشته‌ی نُوام چامسکی و ایلان پاپه با ترجمه‌ی محسن عسکری‌جَهَقی و«غزه در حصار؛ گزارشی از اوضاع غزه در ایام محاصره» ترجمه‌ی احمد کریمیان که به‌ترتیب توسط نشر ثالث و مؤسسه‌ی بوستان کتاب چاپ شدند، را معرفی کرد.

گفتنی است، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران، پس از جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های شهرستان، از کتابخانه‌های عمومی فریدونکنار بازدید و با خیّرین جهت تأمین زیرساخت توسعه‌ی فضای کتابخانه‌ای دیدار و گفت‌وگو کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی