ویژه های خبری

محمد شیاری از غیرقانونی بودن شرکت تلفیق هنر خبرداد.

به گزارش کناریها محمدشیاری در نشست خبری گفت: کل نیروهای اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۵ نفر هستند. از زمانی که در ابن پست منصوب شدم به دنبال ارتقا صنایع دستی بودم زیرا مظلوم واقع شد. صنعت گردشگری طبق روال پیش میرود.
وی افزود: اولین بازارچه دائم صنایع دستی مازندران در فریدونکنار احداث شد و با نشستی که با مدیرکل، فرماندار، شهردار و شورای‌شهر داشتیم قرار شد یک بازارچه دائمی صنایع دستی در ساحل داشته باشیم.
رئیس اداره گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی فریدون‌کنار افزود: توانستیم سقا نفار کاردگرمحله و خانه نصیری را ثبت ملی شد.
وی درخصوص وضعیت ساحل فریدون‌کنار گفت: دارای ۶ کیلومتر ساحل آزادشده هستیم و متاسفانه از این ظرفیت استفاده کامل نمی‌شود در صورتیکه با ارائه برنامه مناسب و مدون و داشتن یک طرح خوب می‌توان از ظرفیت ساحل بهره برداری مناسب کرد‌. تهیه خط کاداستر ساحل یک کار بسیار موفقی بوده که توسط فرمانداری و مسئولین شهرستان صورت پذیرفته که می‌تواند نویدبخش روزهای بسیار خوب برای شهرستان در حوزه گردشگری باشد.
شیاری اذعان کرد: آب‌بندان‌های روستاهای شیرا، بنه کنار، سوته، فرم، منقارپی، حیدرکلا و زاهدکلا در اولویت برای آبندان در طرح گردشگری هستند و در بحث بستن قرارداد مشکل وجود دارد که قرار است استانداری این مشکل را حل کند.
این مسئول درخصوص بحث پرنده‌نگری افزود: در بحث سایت پرنده نگری کل فریدونکنار شاهد این اتفاق است و در بحث گردشگری بابت صید پرندگان باتوجه به اینکه محیط زیست استان با دوماداران در بحث نوع صید زاویه دارد، درحوزه گردشگری بحث معیشت جایگزین را مطرح کردیم که ما از صید به بحث پرنده‌نگری برسیم که اقدام عملی صورت پذیرفت و سالانه از طرف دفتر گردشگری چرخ کبود خزر از باشگاه پرنده نگری ایرانیان یک یا دو بار تور تدارک دیده میشود. یک تور پرنده نگری درسال ۹۸ تدارک دیدیم که ۱۶ نفر از باشگاه پرنده نگری حضور یافتند و از دوما و درنای سیبری فیلمبرداری و عکسبرداری کردند و در دوماچال به تماشای پرواز اردک‌ها بر فراز آیش و فرود در دوماچال پرداختند.
رئیس اداره گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع فریدون‌کنار درخصوص ظرفیت های گردشگری فریدون‌کنار گفت: جاذبه های شهرستان فریدونکنار خطی هستند. ما جاذبه های گردشگری مان به ساحل برمیگردد و ظرفیت های دیگر شهرستان بخاطر زیرساخت ضعیف مغفول مانده‌اند؛ بطور مثال جنگل‌های جزین و اوجاکله میتوانند بهترین جاذبه گردشگری باشد اما بدلیل نداشتن امکانات و نبود زیرساخت مناسب این ظرفیت ها مغفول مانده اند.
وی درخصوص ایجاد مجتمع گردشگری در بندر فریدون‌کنار افزود: یک لکه زمین ۱۵ هکتاری در بندر بود که به مزایده گذاشته شده است که شرکت فرا گردش گستر در این مزایده برنده شد. طرح اولیه ارائه شده از سوی سرمایه‌گذار مورد موافقت قرار نگرفته بود و جهت اصلاح، طرح به سرمایه‌گذار عودت داده شد و سرمایه‌گذار مشغول رفع عیب و ارائه به سازمان بنادر جهت کسب موافقت این سازمان و در نهایت به اخذ مجوز از گردشگری می‌باشد.
شیاری کناری درخصوص سوال خبرنگاران از عدم رغبت سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری در فریدون‌کنار گفت: چند سرمایه‌گذار به فریدون‌کنار آمدند و سرمایه گذاری کردند که درحال حاضر ۳ واحد اقامتی درحال ساخت داریم از جمله واحد اقامتی هتل آپارتمان رستگار، واحد اقامتی بازنشستگان علوم پزشکی سمنان و مجتمع موج روبروی دریاکنار است که در بحث اشتغال میتواند اشتغالزایی خوبی برای فریدونکناری ها داشته باشد که مالک آن گفت ۲۰۰۰ شغل ابجاد میشود.
وی افزود: درحال حاضر چهار اسکله تفریحی و توریستی معرفی شده داریم و ۳ اسکله پیشنهاد شده داریم. سرمایه گذار ۴ اسکله تفریحی انتخاب شده هستند و منتظر مجوز سازمان بنادر هستیم.
این مسئول اذعان کرد: در بحث صنایع دستی یک خیری آمد که کارگاه صنایع دستی ایجاد کند که به دنبال یک مکان برای احداث کارگاه است.

رئیس اداره گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع فریدون‌کنار‌ گفت: در بحث خسارت کرونا به مجتمع‌های گردشگری ثبت نام واحدهای آسیب دیده در ایام کرونا در سامانه کارا صورت گرفته و تاسیسات گردشگری خسارت پیشنهادی خود را وارد این سامانه کردند و با باز شدن سامانه کارا این واحدها برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی میشوند. حدود ۴۰ مجتمع اقامتی در فریدون‌کنار در سامانه کارا ثبت نام کردند.
شیاری افزود: یکی از معضلاتی که داریم اطلاع رسانی است که بالای ۳۰ جلسه برگزار شد که شهرداری باید برای مکان های گردشگری بنر بزند اما اتفافی نیفتاده است.
این مسئول از غیرقانونی بودن فعالیت شرکت تلفیق و هنر خبرداد و اضافه کرد: با استعلام صورت گرفته از مراجع ذی‌صلاح این شرکت را هرمی تشخیص داده و سایت و حسابشان بسته شده است و بنده نیز در فضای مجازی این مهم را اطلاع رسانی کردم. افراد بالادستی این شرکت برنامه روان شناسی برای اعضای خود پیاده کردند و حتی برنامه ریزی لباس پوشیدن آنها هم توسط اعضای این شرکت انجام میشود و تمام خانواده ها را درگیر کردند.
وی درخصوص ثبت دومای فریدون‌کنار در فهرست میراث ملی گفت: پرونده ثبت دوما بعنوان میراث معنوی تشکیل شده و از سوی کارشناسان اداره کل به وزارت‌خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال ولی با توجه به اینکه صیدی که توسط دوما داران (گذر، شب‌دام و …) مورد تائید محیط‌زیست نمی‌باشد تاکنون موفق به ثبت آن نشده ایم. کماکان پیگیر هستیم تا بتوانیم متولیان امر را قانع کنیم که این روش صید (دوما) دارای قدمت سیصد ساله می‌باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی