ویژه های خبری

به قلم: قربانعلی خبازکناری

در صنعت شهرسازی، رعایت استانداردهای شهری در ساخت اماکن تحت نظارت اداره راهنمایی و رانندگی نظیر پارکینگ ها بسیار حائز اهمیت است؛اما وضعیت پارکینگ طبقاتی فریدونکنار این روزها پر از ابهام و سردرگُمی است پارکینگی که در دوره شورای پنجم با اقدام عجولانه رییس شورای وقت و تفکری غیرمنطقی و طرح توجیه ناپذیر شهردار وقت تقریبا با بودجه ۸ میلیارد تومانی که برایش اختصاص داده شد آغاز شد،

بر کسی پوشیده نیست که امروزه با روند رو به رشد تعداد ماشین ها و افزایش مشکلات ترافیکی در سراسر دنیا، پارکینگ های فعلی از نظر ظرفیتی جوابگو نخواهند بود و باید روشی جایگزین برای گذر از این بحران که در آینده گریبان گیر همه جوامع خواهد بود، پیشنهاد شود.
اگرچه به موازات پیشرفت تکنولوژی، صنعت ساختمان سازی و شهرسازی به طور قابل ملاحظه رشد کرده است، اما هم چنان مسئله ترافیک شهری از جمله مسائل کلانی است که کشورها با آن دست و پنجه نرم می کنند.
در صنعت شهرسازی، رعایت استانداردهای شهری در ساخت اماکن تحت نظارت اداره راهنمایی و رانندگی نظیر پارکینگ ها بسیار حائز اهمیت است؛ این که با توجه به حجم ترافیک خیابان ها چه تدابیری باید در طراحی و ساخت پارکینگ های درون شهری اتخاذ شود. گذشته از ایده هایی که در زمینه گسترش زیرساخت های حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس، مترو، و … در راستای رفع گره های ترافیکی به مرحله عملیاتی رسیده اند، اخیراً مهندسان شهرسازی ایده ساخت پارکینگ های طبقاتی را مطرح کرده اند که چندی است در دنیا با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است.
پارکینگ‌های طبقاتی مزایای زیادی دارند، برای مثال در این پارکینگ بیشترین میزان بهره‌وری از فضا خالی می شود، یعنی در کمترین مکان بیشترین فضا برای ساخت جای پارک را ایجاد می نمایند. این پارکینگ‌ها دسترسی آسان را برای هم‌ وطنان ایجاد می‌نمایند تا براحتی و بدون هیچ‌ گونه دردسری به ماشین پارک شده خودشان دسترسی پیدا کند. این پارکینگ‌ها از امنیت بسیار بالایی برخوردارند و باعث می‌شوند که شمایی که ماشین خود را در این پارکینگ‌ها پارک کرده اید بدون هیچ‌گونه نگرانی بابت دزدیده شدن اشیاء ماشین خود و یا حتی برخورد ماشین‌های دیگر به ماشینتان و تصادف جلوگیری نمایید و با خیال راحت ماشین خود را در این مناطق پاک نمایید.
همچنین این پارکینگ‌ها ماشین شما را از انواع مختلف عوامل آب ‌و هوایی مانند باران، برف، طوفان، و آفتاب محافظت می‌کند.
اما وضعیت پارکینگ طبقاتی فریدونکنار این روزها پر از ابهام و سردرگُمی است پارکینگی که در دوره شورای پنجم با اقدام عجولانه رییس شورای وقت و تفکری غیرمنطقی و طرح توجیه ناپذیر شهردار وقت تقریبا با بودجه ۸ میلیارد تومانی که برایش اختصاص داده شد آغاز شد، پروژه‌ای که با تخریب ساختمان سابق شورای شهر فریدونکنار و تنها سرویس عمومی شهر که با کلی هزینه ساخته شده بود استارت خورد اما در ادامه مسیر به دلایل مختلف تا به امروز متوقف شده است.
اما این روزها در محافل عمومی در مورد انتخاب پیمانکار و مراحل قانونی و غیره مربوط به تنها پارکینگ طبقاتی شهر نقل قولهای فراوانی وجود دارد که شهروندان را نگران کرده، پارکینگی که بعد از سالها نه تنها شهروندان از مزایای آن بهره مند نشدند هم اکنون با مشکلات فراوانی رو بر رو شده و با توجه به بودجه های میلیاردی هیچگونه عایدی تا کنون برای شهر نداشته است. به اعتقاد نگارنده شهرداری و شورای شهر فریدونکنار هرچه زودتر میبایست در مورد چگونگی روند ساخت و انتخاب پیمانکار پارکینگ طبقاتی نسبت به افکار عمومی و شهروندان اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

خبر: قربانعلی خبازکناری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی