ویژه های خبری

روند افزایشی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا که از اویل تیرماه گذشته آغاز شد، اکنون بر اساس بررسی آمار یک هفته‌ای بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان شاهد توقف این روند افزایشی هستیم.

به گزارش کناریها به نقل از ایرنا پیک دوم شیوع ویروس کرونا و مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که از هفته دوم تیرماه امسال آغاز شد به سرعت نیمی از شهرستان های استان مازندران را به وضعیت قرمز کرونایی کشاند.

آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های دنشگاه علوم پزشکی مازندران که در هفته تیر ماه در مدار حدود ۲۵۰ نفر تجاوز نمی کرد ، به یک باره در عرض ۱۰ روز چهار برابر شد. این مسئله مازندران را به طور رسمی وارد پیک دوم شیوع کرونا و همچنین به جمع استان های قرمز کرونایی وارد کرد.

حتی برخی از شهرستان های مازندران همانندآمل و بابل  وارد شرایط حاد شدند و حدود ۸۰ درصد از ظرفیت بیمارستانی آنها به بستری بیماران کرونایی اختصاص یافت که منجر به وضع محدودیت های جدی از جمله تعطیلی موقتی بازارهای محلی و برخی از صنوف شد که تا همین امروز نیز ادامه دارد. 

با این حال طبق بررسی های به عمل آمده در یک هفته اخیر شاهد توقف روند افزایشی بیماران بستری در استان مازندران بودیم. 

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال حاضر یک هزار و ۵۵۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که این امار در روز شنبه هفته گذشته (پنجم مرداد) یک هزار و ۵۵۶ نفر بود. 

این درحالی است که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه شاهد افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری بودیم که به ترتیب به یک هزارو ۵۸۹ و یکهزارو ۵۹۳ نفر رسید. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ۲۴ ساعت اخیر ۲۵۰ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان بستری و ۲۷۴ بیمار نیز از بیمارستان مرخص شدند. 

دکتر سیمین بابایی با اشاره به توقف روند افزایشی آمار مبتلایان به ویروس کرونا گفت: افزایش هوشیاری و گسترش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط جامعه علت اصلی توقف آمار مبتلایان در استان بود.

وی با بیان اینکه هنوز مازندران در شرایط قرمز کرونایی به سر می‌برد افزود: نباید اخبار مربوط به کاهشی شدن تعداد مبتلایان باعث کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی شود. 

عادی انگاری پیک‌های بعدی به همراه خواهد داشت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه عادی انگاری علت اصلی ورود مازندران به پیک دوم شیوع کرونا بوده گفت: حتی با عادی شدن شرایط نیز عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده نکردن از ماسک، پیک های دیگری برای مازندران به همراه خواهد داشت. 

بابایی با بیان اینکه هنوز درمانی برای ویروس کرونا یافت نشده است از مردم خواست زیست در شرایط کرونایی را با استفاده از ابزارهای بهداشتی همچون ماسک و دستکش در پیش بگیرند. 

وی همچنین عدم مسافرت و تردد غیرضروری در اماکن عمومی را بهترین راه برای قطع زنجیره انتقال ویروس عنوان کرد و گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تردد در اماکن عمومی تا حد زیادی می‌تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: تجربه برخی از کشورها نشان داده که استفاده از اقلام بهداشتی همانند ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نه تنها توانسته منجر به حداقل رسیدن آمار مبتلایان و کنترل بیماری شود، بلکه بازگشت مردم به زندگی عادی اقتصادی را نیز رقم زده است. 

ویروس کرونا که از اواخر سال گذشته به تدریج دامن گیر تمام استان های کشور شد ، در استان گردشگرپذیر مازندران نیز تاکنون ‌تعداد زیادی از افراد را مبتلا و تعدادی از هموطنان را به کام مرگ کشاند.

کرونا در حالی پس از ۶ ماه هنوز قربانی می گیرد و افراد بیشتری را مبتلا می کند که گویا مردم همچنان این ویروس را جدی نگرفته و سرعت و سهولت شیوع را باور نکرده اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی