ویژه های خبری

برای نخستین بار طی ۱۰ سال گذشته، آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در فروردین ماه جاری از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت.

به گزارش کناریها محمدتقی انزان‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص اهم اقدامات و فعالیت‌هایی دریایی و بندری این اداره کل در سال ۱۳۹۸ با اشاره به عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر این استان اظهار داشت: در بحث تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و دیگر محصولات نسبت به سال قبل شاهد یک جهش بوده‌ایم.


رشد ۵۴ درصدی عملکرد بنادر نوشهر و فریدونکنار


وی افزود: این جهش شامل رشد ۵۴ درصدی عملکرد بنادر نوشهر و فریدونکنار و افزایش تخلیه و بارگیری کالا با عبور حجم تخلیه و بارگیری از مرز یک میلیون تن پس از ۳ سال رکود و کاهش دراین زمینه است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در ادامه با اشاره به اقدامات شاخص دریایی در راستای ارتقاء ایمنی آب راه‌ها و کانال‌های دسترسی در بنادر استان تصریح کرد: لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بندر فریدونکنار به میزان ۶۰ درصد، بهبود سطح ایمنی تردد در آبراه دسترسی بنادر نوشهر و فریدونکنار، نجات جان ۱۶نفر طی عملیات‌های جست‌وجو و نجات دریایی در محدوده تحت نظارت بندرنوشهر (رامسر تا فرح‌آباد ساری)، افزایش ۲۰ درصدی میزان بازرسی از کشتی‌های متردد به بنادر نوشهر و فریدونکنار از جمله اقدامات شاخص در این حوزه به شمار می‌آیند.
وی ادامه داد: همچنین رشد ۴ درصدی صدور اسناد دریانوردان نسبت به سال ۹۷ و برگزاری ۴۳۴ نفرآزمون و ۳۲۶ مورد نظارت بر ۶ مرکز آموزشی، انجام بدون سانحه ۶۸۸ عملیات راهنمایی و ۱۰۶۴ عملیات یدک‌کشی با وجود افزایش ۴۶ درصدی تردد کشتی‌ها نسبت به سال ۹۷ و ثبت بیش از ۹۰۰ فروند جت اسکی فاقد هویت از دیگر مواردی است که می‌توان در زمره اقدامات شاخص این اداره کل در بحث ارتقاء ایمنی آب راه‌ها و کانال‌های دسترسی بنادر به آن اشاره کرد.
انزان‌پور در بحث استفاده از روش‌های نوین تعمیر و نگهداری در بنادر استان با اشاره به برخی اقدامات شاخص در این حوزه اظهار داشت:‌ حفظ و ارتقاء سطح روشنایی علائم کمک ناوبری بنادر نوشهر و فریدونکنار برابر با استانداردهای انجمن بین المللی چراغ‌های دریایی (IALA)، تکمیل و افزایش دامنه نفوذ سیگنال رادیویی محدوده تحت نظارت و صلاحیت اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران از ۸۵ درصد به ۱۰۰درصد با رفع خلا پوشش رادیویی، استانداردسازی(Integrated Communication system)  ایستگاههای رادیویی(CRS & MRCC- CTC) بندر نوشهر و ارتقاء کیفی خدمات با راه اندازی سامانه مدیریت تجهیزات مخابراتی از جمله این موارد است.
وی افزود: همچنین فراهم نمودن مقدمات و آغاز عملیات اجرایی پروژه راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی با پیشرفت حدود ۴ درصد و اجرای پروژه ریل گذاری اسکله جنوبی بندر نوشهر برای استفاده از جرثقیل بکرا و اجرای محوطه کانتینری بندر به میزان ۶۰ درصد از اهم اقدامات شاخص در بنادر استان در بحث استفاده از روش‌های نوین تعمیر و نگهداری به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: در بحث جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در سواحل استن نیز در سال ۹۸ این اداره کل تخریب و جمع آوری ۱۸ سازه غیرمجاز دریایی در سواحل استان مازندران (حد فاصل رامسر تا فرح آباد ساری) و آزادسازی سواحل برای دسترسی آسانتر عموم هموطنان به دریا را در کارنامه خود به ثبت رساند.


رکورد شکنی در تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی طی ۱۰ سال اخیر


مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر این استان با اشاره به رشد چشمگیر ثبت شده در اولین ماه سال ۹۹ اظهار داشت: برای نخستین بار طی ۱۰ سال گذشته، آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در فروردین ماه جاری از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت.
محمد تقی انزان پور با اعلام این مطلب افزود: چنین رکوردی با درنظر گرفتن عدم ورود فرآورده های نفتی، سابقه نداشته و در صورت ادامه، این روند نوید بخش رشد قابل توجه عملیات بندری و دریایی در این بندر خواهد بود.
وی افزود: باتوجه به مشکلات موجود در تأمین تجهیزات جدید بندری به دلیل تحریم های ظالمانه وهمچنین مشکلات ناشی از ورود بیماری کرونا به کشور و لزوم فاصله گذاری اجتماعی بین پرسنل عملیاتی بندر، اهمیت دستیابی به این رکورد دو چندان می شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی