ویژه های خبری

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران از اختصاص ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار ویژه برای طرح‌های آب‌رسانی در سفر هفته پیش رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان خبر داد.

به گزارش کناریها به نقل از ایرنا محمد ابراهیم یخکشی گفت: مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان در این سفر تنها به طرح آبرسانی شهرهای گروه الف مازندران اختصاص یافت.

وی افزود : این علاوه بر اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی است که پیش از این برای این طرح تخصیص یافته بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران  با اظهار این که پروژه آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران یکی از پروژه‌های مهم استان است که در سال های اخیر با توجه دولت رضایت مردم منطقه را جلب کرده است، توضیح داد: تاکنون خط انتقال از سد تا بابلسر به جز سه سه کیلومتر باقی مانده در کمربندی بابل به امیرکلا ، اجرا شده و تصفیه خانه نیز به میزان ۷۰ درصد اجرایی شده است.

وی افزود : با این این اعتبار ویژه  تا دو سوم از ظرفیت تصفیه خانه یعنی یکهزار لیتر بر ثانیه به بهره برداری می رسد تا مشکلات کمبود آب و همچنین مشکلات ناشی از کدر بودن آب سد البرز پس از هر بارندگی برطرف شود.

یخکشی ابراز امیدواری که  تا پایان دوره دولت تدبیر و امید مشکلات تامین و فشار کم آب شهرهای گروه الف مازندران به صورت کامل رفع شود.

طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران از جمله پروژه های عمرانی کاغذی دولت نهم و دهم بود که در سال ۸۸ کلنگ زنی و رها شد. این طرح پس از کلنگ زنی حدود یک دهه رها شد تا این که در دوره جدید با وجود تنگناهای مالی دولت ، تامین اعتبار و پیگیری اجرای آن در دستور کار قرار گرفت و دولت در نخستین ایستگاه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن اختصاص داده بود.

با بهره برداری از این طرح کمبود آب آشامیدنی بابل، امیرکلا، هادی شهر، بابلسر و فریدونکنار برطرف می شود.

برای اجرای این طرح که حدود ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت مناطق مرکزی مازندران از آن بهره مند می شوند ، حدود ۸۰ کیلومتر خط لوله و تاسیس یک واحد تصفیه خانه برنامه ریزی شد.

اختصاص ۲۵میلیارد توان اعتبار برای چهار سد لاستیکی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران همچنین از اختصاص  ۲۵میلیارد تومان اعتبار برای چهار سد لاستیکی در دست اجرای استان خبر داد و بیان داشت : با تخصیص این میزان اعتبار چهار سد لاستیکی در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
وی افزود : به وطور یقین با بهره برداری از این سد های لاستیکی که در انتهای رودخانه های اصلی منتهی به دریای خزر ساخته شده است ، مشکلات کشاورزان محدوده این طرح ها در دشت های ساحلی برطرف خواهد شد.

یخکشی گفت : با بهره برداری از این چهار سد لاستیکی بیش از ۱۶ میلیون متر مکعب آب تنظیم و هفت هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را مشروب می کند.

وی افزود : هم‌اکنون ساخت سد لاستیکی فرح آباد بر روی رودخانه تجن، سد لاستیکی پازوار بر روی رودخانه بابلرود، سد لاستیکی سرخرود بر روی رودخانه هراز و سد لاستیکی لاریم جویبار بر روی رودخانه سیاهرود در حال اجرا است.

سدهای لاستیکی از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده‌اند که روی یک بستر بتنی نصب و با هوا پر می‌شوند و کنترل ساده آن برای تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ مهمترین مزیت و کاربردی بودن سدهای لاستیکی است.
توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه‌ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه‌ها، بهره برداری تفریحی و گردشگری، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه‌ها و هدایت آن به کانال‌های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین اهداف اجرای طرح‌های لاستیکی دراستان های شمالی است.

۲۰درصد از آب کشاورزی استان مازندران از طریق سدها و آب بندان ها و بقیه از آب‌های سطحی و زیر زمینی تأمین می‌شود.
مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه شش میلیون تن محصول از آن برداشت می‌شود.
از آنجایی که سالانه حدود ۲۲۰ هزار هکتار از زمین‌های مازندران زیر کشت برنج می‌رود تأمین آب زمین‌های شالیزاری و شرب از مهمترین برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای است.

محمدباقر نوبخت در سفر ۲ روزه به مازندران طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته از ۱۸ طرح نیمه تمام در بخش های و مناطق مختلف مازندران بازدید و با اختصاص حدود ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح موافقت کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کناریها | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی